Rzeczywistość kontra utopia, czyli gospodarka i komunizm. #GiełdaHistorii odc.3 - Instytut Pileckiego
Rzeczywistość kontra utopia, czyli gospodarka i komunizm. #GiełdaHistorii odc.3
Czym był komunizm w wymiarze gospodarczym? Okazuje się, że to wcale nie jest takie oczywiste, gdyż nawet przywódcy ZSRR zmieniali datę dojścia do komunizmu, który oddalał się jak horyzont.
Wymyślono nawet pojęcie socjalizm realny – by wytłumaczyć dlaczego w krajach, w których panowała tzw. demokracja ludowa, pozostawiono niezgodne z doktryną marksizmu elementy kapitalizmu jak pieniądze czy własność prywatna. Zdaniem naszego gościa, dr Piotra Maszczyka ze Szkoły Głównej Handlowej, łatwiej określić czym komunizm nie był, bo sami komuniści zderzając się z rzeczywistością gospodarczą musieli naginać i wypaczać własną ideologię. Posłuchajcie!
Zobacz także
- Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
podcast
Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
Jak wyglądał białostocki przemysłowy boom? Kto był jego architektem? I dlaczego miasto nie utrzymało swojej pozycji? Odkryj fascynującą historię Białegostoku – miasta, które przez dekady było symbolem siły polskiego przemysłu.
- Kazimierz „Dziadek” Lisiecki – wychowawca z powołania | Zapis spotkania
debata
Kazimierz „Dziadek” Lisiecki – wychowawca z powołania | Zapis spotkania
Zapraszamy do obejrzenia spotkania poświęconego Kazimierzowi „Dziadkowi” Lisieckiemu – legendarnej postaci, która odmieniła życie wielu młodych ludzi.
- „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień” – List do przyszłości (odc. 6)
podcast
„W Nowej Zelandii zaczyna się dzień” – List do przyszłości (odc. 6)
„W Nowej Zelandii zaczyna się dzień” to poruszająca historia dzieci, które w czasie II wojny światowej po traumatycznych przeżyciach na zesłaniu w ZSRR znalazły dom w Nowej Zelandii.