Rzeczywistość kontra utopia, czyli gospodarka i komunizm. #GiełdaHistorii odc.3 - Instytut Pileckiego
Rzeczywistość kontra utopia, czyli gospodarka i komunizm. #GiełdaHistorii odc.3
Czym był komunizm w wymiarze gospodarczym? Okazuje się, że to wcale nie jest takie oczywiste, gdyż nawet przywódcy ZSRR zmieniali datę dojścia do komunizmu, który oddalał się jak horyzont.
Wymyślono nawet pojęcie socjalizm realny – by wytłumaczyć dlaczego w krajach, w których panowała tzw. demokracja ludowa, pozostawiono niezgodne z doktryną marksizmu elementy kapitalizmu jak pieniądze czy własność prywatna. Zdaniem naszego gościa, dr Piotra Maszczyka ze Szkoły Głównej Handlowej, łatwiej określić czym komunizm nie był, bo sami komuniści zderzając się z rzeczywistością gospodarczą musieli naginać i wypaczać własną ideologię. Posłuchajcie!
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.