RWPG – gospodarczy parasol czy narzędzie dominacji? #gieldahistorii odc. 29 - Instytut Pileckiego
RWPG – gospodarczy parasol czy narzędzie dominacji? #gieldahistorii odc. 29
Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG), powołana w Moskwie w 1949 roku, miała na celu ułatwienie współpracy gospodarczej pomiędzy państwami „bloku wschodniego”.
W założeniu organizacja miała stanowić odpowiedź na inicjatywy gospodarcze świata zachodniego, ale w praktyce stała się kolejnym narzędziem dominacji Związku Radzieckiego nad jego satelitami. Mechanizmy funkcjonowania RWPG częściej generowały problemy niż przynosiły realne korzyści dla jej członków. Jak naprawdę działała ta organizacja? Jaką rolę odgrywała w niej Polska? Czy dzielenie się zaawansowanymi technologiami było rzeczywistością, czy jedynie propagandowym hasłem?
Otych i innych aspektach opowie gość prof. Andrzeja Zawistowskiego – dr Mirosław Sikora, historyk i badacz, który analizował dokumenty RWPG przechowywane w moskiewskich archiwach, niedostępnych dotąd w Polsce. Fascynująca rozmowa odkryje kulisy jednej z kluczowych instytucji gospodarczych okresu zimnej wojny.
Do grafiki na miniaturze wykorzystano zdjęcie byłej siedziby RWPG w Moskwie, źródło: Wikipedia, fot: Foma, CC BY-SA 4.0.
Zobacz także
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.
- Nacjonalizacja, kolektywizacja, wywózki – sowietyzacja wschodnich ziem II RP #gieldahistorii
podcast
Nacjonalizacja, kolektywizacja, wywózki – sowietyzacja wschodnich ziem II RP #gieldahistorii
W tym odcinku Giełdy Historii rozmawiamy z dr. hab. Damianem Markowskim o brutalnym i systematycznym procesie sowietyzacji wschodnich ziem II Rzeczypospolitej po 1944 roku.
- Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
podcast
Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
Jak wyglądał białostocki przemysłowy boom? Kto był jego architektem? I dlaczego miasto nie utrzymało swojej pozycji? Odkryj fascynującą historię Białegostoku – miasta, które przez dekady było symbolem siły polskiego przemysłu.