Reglamentacja towarów w PRL #gieldahistorii odc. 24 - Instytut Pileckiego
Jak ewoluował system kartkowy i dlaczego komuniści nie mogli się bez niego obejść? Czym były bilety towarowe na cukier i dlaczego Gierek musiał je wprowadzić po wydarzeniach Czerwca 1976 roku?
Komuniści przejęli system sprzedaży reglamentowanej od Niemców – ostemplowali orzełkiem i polskimi napisami dawne kartki okupacyjne. Wielkim osiągnięciem gospodarki socjalistycznej miało być zniesienie kartek ogłoszone na zjeździe zjednoczeniowym PPS i PPR, gdy powstała Polska Zjednoczona Partia Robotnicza. Ale już w 1951 roku kartki powróciły, by przeżyć nawet symboliczny koniec PRL.
Dlaczego jednym z postulatów Sierpnia'80 było wprowadzenie kartek na mięso? Profesor Andrzej Zawistowski zaprasza na kolejny odcinek cyklu "Giełda Historii".
Zobacz także
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.
- Łódź: od wioski do przemysłowej potęgi #gieldahistorii odc. 39
podcast
Łódź: od wioski do przemysłowej potęgi #gieldahistorii odc. 39
Wyrusz z nami w fascynującą podróż przez dzieje Łodzi – miasta, które z niewielkiej osady zmieniło się w przemysłowe serce Królestwa Polskiego!