Przecież była taka przyjaźń! JEST HISTORIA! odc. 5 - Instytut Pileckiego
11 lipca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Tego dnia, w 1943 roku, nastąpiła kulminacja ludobójstwa na Wołyniu.
Ten najstraszliwszy dzień znany jest jako tzw. Krwawa Niedziela. Zaatakowano wtedy dziesiątki miejscowości, dokonując masowej eksterminacji Polaków. W odcinku usłyszycie opowieści tych, którzy przeżyli Rzeź Wołyńską, poznacie historię ukraińskiego małżeństwa opowiedzianą przez Anię Łozińską z Działu Archiwum Instytutu oraz dowiecie się, czy "Wołyń to tylko Wołyń", o czym opowie dr Jerzy Rohoziński z działu naukowego (OBnT) Instytutu Pileckiego.
Zobacz także
- Nacjonalizacja, kolektywizacja, wywózki – sowietyzacja wschodnich ziem II RP #gieldahistorii
podcast
Nacjonalizacja, kolektywizacja, wywózki – sowietyzacja wschodnich ziem II RP #gieldahistorii
W tym odcinku Giełdy Historii rozmawiamy z dr. hab. Damianem Markowskim o brutalnym i systematycznym procesie sowietyzacji wschodnich ziem II Rzeczypospolitej po 1944 roku.
- Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
podcast
Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
Jak wyglądał białostocki przemysłowy boom? Kto był jego architektem? I dlaczego miasto nie utrzymało swojej pozycji? Odkryj fascynującą historię Białegostoku – miasta, które przez dekady było symbolem siły polskiego przemysłu.
- Kazimierz „Dziadek” Lisiecki – wychowawca z powołania | Zapis spotkania
debata
Kazimierz „Dziadek” Lisiecki – wychowawca z powołania | Zapis spotkania
Zapraszamy do obejrzenia spotkania poświęconego Kazimierzowi „Dziadkowi” Lisieckiemu – legendarnej postaci, która odmieniła życie wielu młodych ludzi.