Polski uran – niezwykła kopalnia w Kletnie #giełdahistorii odc. 25 - Instytut Pileckiego
Złoża uranu odkryto na terenie Dolnego Śląska w XIX wieku, kiedy zastosowanie pierwiastka nie było jeszcze znane. Ruda uranu stała się strategicznym surowcem dopiero w wyniku odkryć naukowych z przedednia II wojny światowej.
Po wojnie Sowieci rozpoczęli intensywne poszukiwania źródeł uranu – jednym z nich miały być tajne Zakłady Przemysłowe R-1, czyli polskie kopalnie działające szczególnie na terenie Dolnego Śląska, m.in. kopalnia „Wolność” w Kowarach czy „Kopaliny” w Kletnie. W ramach międzypaństwowej umowy z 1947 roku zakłady rozpoczęły poszukiwanie, wydobycie i eksport rudy uranu do ZSRS.
Jak przebiegała ta współpraca i kto pracował w kopalniach? Z uwagi na tajemnicę broni atomowej zakłady działały pod nadzorem specjalnej jednostki bezpieki, która zajmowała się zwalczaniem prawdziwego i domniemanego szpiegostwa. Kim był pierwszy złapany przez nią szpieg i co się z nim stało? Ile jest prawdy w historii o tym, że pierwsza rosyjska bomba atomowa powstała z sudeckiego uranu?
W nieczynnej kopalni „Kopaliny” w Kletnie o wydobyciu uranu w Polsce opowiada prof. Robert Klementowski z Uniwersytetu Wrocławskiego, zajmujący się historią atomistyki w XX wieku.
Zobacz także
- Kolejki PRL, czyli codzienność w systemie niedoboru #gieldahistorii odc. 28
podcast
Kolejki PRL, czyli codzienność w systemie niedoboru #gieldahistorii odc. 28
W tym odcinku, nagranym w warszawskim Muzeum Życia w PRL, prof. Andrzej Zawistowski zabiera nas w fascynującą podróż do czasów Polski Ludowej, opowiadając o jednym z najbardziej charakterystycznych zjawisk tamtej epoki – kolejkach.
- Gwiazdka w mrocznych czasach. Święta w cieniu wojny | Czwartki w DBK
wykład
Gwiazdka w mrocznych czasach. Święta w cieniu wojny | Czwartki w DBK
Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z archiwistami Instytutu Pileckiego, którzy posiłkując się zbiorami naszego Archiwum, prześledzą, jak wyglądało Boże Narodzenie w cieniu drugiej wojny światowej z perspektywy dzieci i dorosłych.
- "Po prostu jestem z tymi ludzmi" | Spotkanie autorskie z Katarzyną Jóźwik
debata
"Po prostu jestem z tymi ludzmi" | Spotkanie autorskie z Katarzyną Jóźwik
Zapraszamy do obejrzenia rozmowy wokół książki „Po prostu jestem z tymi ludźmi. Działalność ks. Jerzego Popiełuszki w latach 1980-1984” Katarzyny Jóźwik, wydanej w 2024 r. przez Instytut Pileckiego.