Niewolnicy Hitlera. Zdobyczna siła robocza w III Rzeszy #gieldahistorii odc. 11 - Instytut Pileckiego
Niewolnicy Hitlera. Zdobyczna siła robocza w III Rzeszy #gieldahistorii odc. 11
Bezwzględna, kolonialna eksploatacja zasobów na zdobytych przez Niemcy terytoriach Europy trwała od pierwszych dni II wojny światowej.
Nazistowscy decydenci szybko zdali sobie sprawę, że łupem wojennym mogą być też ludzie. Gospodarka III Rzeszy opierała się pracy ok. 7 mln robotników przymusowych. Polacy stanowili, po jeńcach z ZSRS, największą grupę ofiar takiej pracy (we wrześniu 1944 było ich 1,7 mln, w tym 20% kobiet). W powojennych rozliczeniach o robotnikach przymusowych nie chciano pamiętać. Na tle innych zbrodni niemieckich, w tym ludobójstwa, praca przymusowa nie wydawała się aż taka „straszna”. Także niemieckie koncerny skrzętnie ukrywały prawdę o tym, jak zdobyły przewagę konkurencyjną, która pozwoliła im prosperować po wojnie, gdy III Rzesza już nie istniała.
Gościem prof. Andrzeja Zawistowskiego jest dr Mirosław Sikora, tłumacz wydanej przez Instytut Pileckiego książki Ulricha Herberta „Robotnicy zagraniczni w niemieckiej gospodarce wojennej 1939–1945”.
Książkę można nabyć w naszej księgarni internetowej (kliknij).
Zobacz także
- Pionierzy w stepie? – dr Jerzy Rohoziński o swojej książce #rozmowyoksiazkach odc. 3
wykład
Pionierzy w stepie? – dr Jerzy Rohoziński o swojej książce #rozmowyoksiazkach odc. 3
W trzecim odcinku „Rozmów o książkach” gościem Jakuba Moroza jest dr Jerzy Rohoziński z Instytutu Pileckiego, który opowiada o swojej książce „Pionierzy w stepie? Kazachstańscy Polacy jako element sowieckiego projektu modernizacyjnego”, wydanej w 2021 roku
- Historia czasu #gieldahistorii odc. 22
podcast
Historia czasu #gieldahistorii odc. 22
Praca i wypoczynek w rytmie równych godzin dobowych jest wynalazkiem nowoczesności, a jak mierzono czas przed epoką zegarów, które znamy dzisiaj?
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.