Niemcy planowali rabunek i zburzenie Warszawy na długo przed Powstaniem! Odc. 15 - Instytut Pileckiego
Niemcy planowali rabunek i zburzenie Warszawy na długo przed Powstaniem! Odc. 15
Często powraca argument, że zburzenie Warszawy było niemiecką zemstą za Powstanie. Doktor Paweł Brudek z Muzeum Powstania Warszawskiego obala ten mit.
Niemcy przynajmniej od wiosny 1944 roku wdrażali systematyczny plan rabowania i wywożenia zakładów przemysłowych, warsztatów, surowców i wszelkich dóbr, które mogły być przydatne w ich gospodarce. Czego nie udało się „ewakuować” – to zamierzano zniszczyć i zburzyć. Przed nadejściem Sowietów z Warszawy miała pozostać spalona ziemia... Wybuch Powstania proces rabunku zakłócił, ale go nie przerwał. Do ogołoconych kwartałów miasta wkraczali podpalacze z miotaczami ognia, a następnie saperzy wysadzający w powietrze wybrane obiekty. Przygotowany w 2004 roku z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego „Raport o stratach wojennych Warszawy” szacował straty poniesione przez stolicę na 45,3 miliarda dolarów. Jak przebiegała ta metodyczna zbrodnia?
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.