Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Podkasty

Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski

Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.

W kwietniu i maju 1940 roku NKWD zamordowało 15 tys. oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej przetrzymywanych w obozach jenieckich w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz ok. 7 tys. osób więzionych na okupowanych ziemiach wschodnich Polski. Ofiary zabijano strzałem w tył głowy, a zwłoki grzebano w zbiorowych mogiłach w Katyniu, Miednoje, Charkowie, Bykowni. Miejsce pochówku zabitych z tzw. listy białoruskiej jest dotąd nieznane. Historia zbrodni była fałszowana przez komunistyczny reżim w ZSRR i Polsce przez niemal pół wieku.

W Muzeum Katyńskim, znajdującym się w Cytadeli Warszawskiej, o Zbrodni Katyńskiej, o kłamstwie, prawdzie i pamięci rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń – kustosz dyplomowany, historyk wojskowości, muzealnik, kierownik sekcji naukowo-edukacyjnej Muzeum Katyńskiego – i dr hab. Andrzej Zawistowski z Instytutu Pileckiego.

Zobacz także

  • Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41

    podcast

    Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41

    Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.

  • Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40

    podcast

    Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40

    Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.

  • Łódź: od wioski do przemysłowej potęgi #gieldahistorii odc. 39

    podcast

    Łódź: od wioski do przemysłowej potęgi #gieldahistorii odc. 39

    Wyrusz z nami w fascynującą podróż przez dzieje Łodzi – miasta, które z niewielkiej osady zmieniło się w przemysłowe serce Królestwa Polskiego!