Kapitalizm - trudne początki. #giełdahistorii odc.5 - Instytut Pileckiego
Socjalizm okazał się niewydolny, mieszkańcy bloku wschodniego czekali więc z utęsknieniem na kapitalizm.
Droga do niego okazała się długa i wyboista, zaczęła się jeszcze w latach 60. na Węgrzech, a za jej kres można uznać wejście 10 państw (w większości z dawnego bloku wschodniego) do Unii Europejskiej 1 maja 2004 r. Po drodze mieliśmy złotą dekadę Gierka, bolesny jej koniec, kryzys lat 80 i strajki "Solidarności" i wreszcie Okrągły Stół. Czy jednak kapitalizm wszystkich zadowolił? Czy ta tranformacja w pełni się udała? Polacy u schyłku PRL-u myśleli, że teraz każdy będzie żył niczym bohater serialu "Dynastia", jednak tylko nielicznym udało się wsiąść do pociągu wiodącego do dobrobytu. A po drodze była inflacja, problemy ze spłatą kredytów, reformy Balcerowicza, Brygady Mariotta, strajki rolnicze, samoobrona Andrzeja Leppera...
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.