Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21 - Instytut Pileckiego
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.
Obywatel PRL rzadko kupował nową lokomotywę – za to codziennie potrzebował drobnego handlu, usług czy rzemiosła. A to już była domena prywaciarzy. Jak wyglądały realia prowadzenia własnego biznesu w PRL? O korupcji, samowoli urzędników, domiarach i innych „czynnikach ryzyka”, z którymi każdy przedsiębiorca tamtych czasów musiał się liczyć, opowiada dr Andrzej Krajewski.
Zapraszamy do obejrzenia 21. odcinka cyklu "Giełda Historii" z prof. Andrzejem Zawistowskim.
Zobacz także
- "Tymczasowy przyjaciel". Józef Lipski – ambasador polski w III Rzeszy
debata
"Tymczasowy przyjaciel". Józef Lipski – ambasador polski w III Rzeszy
Zapraszamy do obejrzenia spotkania autorskiego z prof. Markiem Kornatem, autorem biografii pt. "Tymczasowy przyjaciel". Józef Lipski – ambasador polski w III Rzeszy (1933–1939).
- Rozmowa z Elżbietą Ficowską, ocalałą z Zagłady dzięki Irenie Sendlerowej
debata
Rozmowa z Elżbietą Ficowską, ocalałą z Zagłady dzięki Irenie Sendlerowej
27 stycznia 2025 r. obchodziliśmy 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
- Ostatnia sobota w ojczyźnie - debata o deportacjach Polaków do ZSRS
debata
Ostatnia sobota w ojczyźnie - debata o deportacjach Polaków do ZSRS
Zapraszamy do obejrzenia debaty pt. „Ostatnia sobota w ojczyźnie”, którą Instytut Pileckiego zorganizował z okazji 85. rocznicy pierwszej deportacji Polaków z okupowanych Kresów Wschodnich II RP do ZSRS.