Jak oszukać Niemców? Sabotaż i konspiracja w polskich fabrykach zajętych przez III Rzeszę odc. 12 - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Podkasty

Jak oszukać Niemców? Sabotaż i konspiracja w polskich fabrykach zajętych przez III Rzeszę odc. 12

Co działo się w polskich fabrykach po 1939 roku? Dr Jędrzej Korbal opowiada o nieznanym okresie w historii polskiego przemysłu zbrojeniowego, gdy został on wprzęgnięty w machinę wojenną Hitlera.

W wielu zakładach w tamtym czasie prowadzono produkcję „drugiego obiegu” – dzięki inżynierom i robotnikom współpracującym z Armią Krajową. W Radomiu wytwarzano pistolety VIS, z których część trafiała na potrzeby konspiracji. Powstawały także unikalne na skalę światową konstrukcje, jak pistolet maszynowy Błyskawica. Polska była jedynym okupowanym krajem, w którym wytwarzano broń w małych, konspiracyjnych warsztatach, w dodatku broń oryginalnej, własnej konstrukcji.

Zobacz także

  • Kolejki PRL, czyli codzienność w systemie niedoboru #gieldahistorii odc. 28

    podcast

    Kolejki PRL, czyli codzienność w systemie niedoboru #gieldahistorii odc. 28

    W tym odcinku, nagranym w warszawskim Muzeum Życia w PRL, prof. Andrzej Zawistowski zabiera nas w fascynującą podróż do czasów Polski Ludowej, opowiadając o jednym z najbardziej charakterystycznych zjawisk tamtej epoki – kolejkach.

  • Gwiazdka w mrocznych czasach. Święta w cieniu wojny | Czwartki w DBK

    wykład

    Gwiazdka w mrocznych czasach. Święta w cieniu wojny | Czwartki w DBK

    Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z archiwistami Instytutu Pileckiego, którzy posiłkując się zbiorami naszego Archiwum, prześledzą, jak wyglądało Boże Narodzenie w cieniu drugiej wojny światowej z perspektywy dzieci i dorosłych.

  • "Po prostu jestem z tymi ludzmi" | Spotkanie autorskie z Katarzyną Jóźwik

    debata

    "Po prostu jestem z tymi ludzmi" | Spotkanie autorskie z Katarzyną Jóźwik

    Zapraszamy do obejrzenia rozmowy wokół książki „Po prostu jestem z tymi ludźmi. Działalność ks. Jerzego Popiełuszki w latach 1980-1984” Katarzyny Jóźwik, wydanej w 2024 r. przez Instytut Pileckiego.