Historia czasu #gieldahistorii odc. 22 - Instytut Pileckiego
Praca i wypoczynek w rytmie równych godzin dobowych jest wynalazkiem nowoczesności, a jak mierzono czas przed epoką zegarów, które znamy dzisiaj?
Starożytne zegary słoneczne, wodne, ogniowe i piaskowe były mało dokładne i niewygodne w użyciu. „Gamechangerem” okazał się dopiero zegar mechaniczny, zbudowany około roku 1000 przez mnicha z zakonu benedyktynów, Gerberta z Aurillac – późniejszego papieża Sylwestra II.
Jednak jeszcze przez długie wieki dokładność pomiaru czasu szwankowała, a każde miasto w Europie, posiadające zegar na wieży ratusza, miało swój własny czas. Uporządkować ten bałagan udało się dopiero w XIX wieku, gdy wraz z rozwojem kolei pojawiła się konieczność ...ujednolicenia rozkładów jazdy.
Na wyprawę przez historię panowania nad czasem zabiera nas Michał Tomasz Wójciuk, historyk z działu historycznego Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zapraszamy do obejrzenia 22. odcinka serialu Instytutu Pileckiego "Giełda Historii".
Zobacz także
- "Tymczasowy przyjaciel". Józef Lipski – ambasador polski w III Rzeszy
debata
"Tymczasowy przyjaciel". Józef Lipski – ambasador polski w III Rzeszy
Zapraszamy do obejrzenia spotkania autorskiego z prof. Markiem Kornatem, autorem biografii pt. "Tymczasowy przyjaciel". Józef Lipski – ambasador polski w III Rzeszy (1933–1939).
- Rozmowa z Elżbietą Ficowską, ocalałą z Zagłady dzięki Irenie Sendlerowej
debata
Rozmowa z Elżbietą Ficowską, ocalałą z Zagłady dzięki Irenie Sendlerowej
27 stycznia 2025 r. obchodziliśmy 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
- Ostatnia sobota w ojczyźnie - debata o deportacjach Polaków do ZSRS
debata
Ostatnia sobota w ojczyźnie - debata o deportacjach Polaków do ZSRS
Zapraszamy do obejrzenia debaty pt. „Ostatnia sobota w ojczyźnie”, którą Instytut Pileckiego zorganizował z okazji 85. rocznicy pierwszej deportacji Polaków z okupowanych Kresów Wschodnich II RP do ZSRS.