Czy ropa decydowała o wynikach wojen? #gieldahistorii odc. 27 - Instytut Pileckiego
Paliwo wojny – historia konfliktów napędzanych ropą i gazem! Obejrzyj film, aby dowiedzieć się, jak surowce energetyczne kształtowały przebieg największych konfliktów zbrojnych XX i XXI wieku!
Czy wiedziałeś, że to ropa naftowa i jej pochodne odegrały kluczową rolę podczas I wojny światowej? Albo że niemiecka ofensywa w Stalingradzie była desperacką próbą przejęcia pól naftowych w rejonie Baku?
W tym fascynującym odcinku dr Andrzej Krajewski opowiada, jak czarne złoto od ponad wieku decyduje o losach świata – od brytyjskich pancerników, przez hitlerowskie marzenia o paliwie syntetycznym, aż po współczesny konflikt Putina z Europą i amerykańską rewolucję łupkową. Dowiedz się, dlaczego surowce energetyczne odegrały kluczową rolę w przebiegu wojen światowych, zimnej wojny, a nawet wojny Rosji z Zachodem. To historia wojen, które rozgrywały się nie tylko na frontach, ale także w... rafineriach!
Nasz gość:
Dr Andrzej Krajewski – historyk, publicysta, autor książek o geopolityce i historii gospodarczej. Specjalizuje się w badaniu wpływu surowców energetycznych, takich jak ropa i gaz, na przebieg konfliktów zbrojnych. Jest autorem uznanej książki „Krew cywilizacji. Biografia ropy naftowej”. Jego prace można znaleźć na łamach magazynów takich jak „Focus Historia” czy „Dziennik Gazeta Prawna”. W swoich wykładach i publikacjach łączy analizy historyczne z aktualnymi wydarzeniami geopolitycznymi.
Zobacz także
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.
- Nacjonalizacja, kolektywizacja, wywózki – sowietyzacja wschodnich ziem II RP #gieldahistorii
podcast
Nacjonalizacja, kolektywizacja, wywózki – sowietyzacja wschodnich ziem II RP #gieldahistorii
W tym odcinku Giełdy Historii rozmawiamy z dr. hab. Damianem Markowskim o brutalnym i systematycznym procesie sowietyzacji wschodnich ziem II Rzeczypospolitej po 1944 roku.
- Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
podcast
Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
Jak wyglądał białostocki przemysłowy boom? Kto był jego architektem? I dlaczego miasto nie utrzymało swojej pozycji? Odkryj fascynującą historię Białegostoku – miasta, które przez dekady było symbolem siły polskiego przemysłu.