Czego nie widać w Paulinowie? JEST HISTORIA! odc. 1 - Instytut Pileckiego
Tylko najstarsi mieszkańcy Paulinowa pamiętają, co wydarzyło się w tej mazowieckiej wsi pewnej lutowej nocy 1943 r. Odwiedzamy Paulinów, a naszym przewodnikiem jest pani Stanisława Maciak, wieloletnia mieszkanka i strażniczka pamięci tej historii.
Tylko najstarsi mieszkańcy Paulinowa pamiętają, co wydarzyło się w tej mazowieckiej wsi pewnej lutowej nocy 1943 r. Tylko oni wiedzą, kim był prowokator i jak okrutną rolę odegrał w życiu ich sąsiadów i rodzin. W tym odcinku podkastu odwiedzamy Paulinów, a naszym przewodnikiem jest pani Stanisława Maciak, wieloletnia mieszkanka i strażniczka pamięci tej historii. Pani Stanisława opowiada o tym, jak to miejsce wyglądało w czasie wojny, które miejsca były dla mieszkańców Paulinowa najważniejsze i co zostało do dzisiaj. W odcinku wypowiadają się również pan Antoni Kotowski (wnuk Ewy i Józefa Kotowskich, upamiętnionych przez Instytut Pileckiego) oraz Marcin Panecki (historyk Instytutu Pileckiego).
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.