Beskid, Ogar i Wars - projekty wyprzedające epokę #gieldahistorii odc. 17 - Instytut Pileckiego
Beskid, Ogar i Wars - projekty wyprzedające epokę #gieldahistorii odc. 17
Polscy inżynierowie i projektanci w siermiężnym PRL-u tworzyli naprawdę rewolucyjne konstrukcje, które nie wyszły poza fazę prototypów lub pozostały na papierze. Dlaczego? Odpowiedź jest banalna: brak finansów i technologii.
Nie rozwijaliśmy własnych modeli samochodów, zadowalając się licencjami, bo to wymagało inwestycji, a inwestycje z kolei wymagały odważnych decyzji strategicznych. Tych partyjni decydenci nie umieli bądź nie chcieli podejmować. Polskie aspiracje – jak wiele razy w historii – przegrały z rzeczywistością polityczną... Prof. Hubert Wilk opowiada o trzech ciekawych modelach, których prototypy znajdują się w zbiorach Narodowego Muzeum Techniki: Beskidzie, Ogarze i Warsie.
Zobacz także
- Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
podcast
Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
Jak wyglądał białostocki przemysłowy boom? Kto był jego architektem? I dlaczego miasto nie utrzymało swojej pozycji? Odkryj fascynującą historię Białegostoku – miasta, które przez dekady było symbolem siły polskiego przemysłu.
- „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień” – List do przyszłości (odc. 6)
podcast
„W Nowej Zelandii zaczyna się dzień” – List do przyszłości (odc. 6)
„W Nowej Zelandii zaczyna się dzień” to poruszająca historia dzieci, które w czasie II wojny światowej po traumatycznych przeżyciach na zesłaniu w ZSRR znalazły dom w Nowej Zelandii.
- Luxtorpeda to mit? Polska myśl kolejowa – prawda i legendy
podcast
Luxtorpeda to mit? Polska myśl kolejowa – prawda i legendy
Czy Luxtorpeda to rzeczywiście polska konstrukcja? A może to tylko sprytny zabieg marketingowy przedwojennych kolei?