Beskid, Ogar i Wars - projekty wyprzedające epokę #gieldahistorii odc. 17 - Instytut Pileckiego
Beskid, Ogar i Wars - projekty wyprzedające epokę #gieldahistorii odc. 17
Polscy inżynierowie i projektanci w siermiężnym PRL-u tworzyli naprawdę rewolucyjne konstrukcje, które nie wyszły poza fazę prototypów lub pozostały na papierze. Dlaczego? Odpowiedź jest banalna: brak finansów i technologii.
Nie rozwijaliśmy własnych modeli samochodów, zadowalając się licencjami, bo to wymagało inwestycji, a inwestycje z kolei wymagały odważnych decyzji strategicznych. Tych partyjni decydenci nie umieli bądź nie chcieli podejmować. Polskie aspiracje – jak wiele razy w historii – przegrały z rzeczywistością polityczną... Prof. Hubert Wilk opowiada o trzech ciekawych modelach, których prototypy znajdują się w zbiorach Narodowego Muzeum Techniki: Beskidzie, Ogarze i Warsie.
Zobacz także
- Kolejki PRL, czyli codzienność w systemie niedoboru #gieldahistorii odc. 28
podcast
Kolejki PRL, czyli codzienność w systemie niedoboru #gieldahistorii odc. 28
W tym odcinku, nagranym w warszawskim Muzeum Życia w PRL, prof. Andrzej Zawistowski zabiera nas w fascynującą podróż do czasów Polski Ludowej, opowiadając o jednym z najbardziej charakterystycznych zjawisk tamtej epoki – kolejkach.
- Gwiazdka w mrocznych czasach. Święta w cieniu wojny | Czwartki w DBK
wykład
Gwiazdka w mrocznych czasach. Święta w cieniu wojny | Czwartki w DBK
Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z archiwistami Instytutu Pileckiego, którzy posiłkując się zbiorami naszego Archiwum, prześledzą, jak wyglądało Boże Narodzenie w cieniu drugiej wojny światowej z perspektywy dzieci i dorosłych.
- "Po prostu jestem z tymi ludzmi" | Spotkanie autorskie z Katarzyną Jóźwik
debata
"Po prostu jestem z tymi ludzmi" | Spotkanie autorskie z Katarzyną Jóźwik
Zapraszamy do obejrzenia rozmowy wokół książki „Po prostu jestem z tymi ludźmi. Działalność ks. Jerzego Popiełuszki w latach 1980-1984” Katarzyny Jóźwik, wydanej w 2024 r. przez Instytut Pileckiego.