Znalezione w archiwach odc. 3 | Epidemia tyfusu plamistego w trakcie okupacji - Instytut Pileckiego
Znalezione w archiwach odc. 3 | Epidemia tyfusu plamistego w trakcie okupacji
Jak walczono z epidemią w okupowanej stolicy? Tematem dzisiejszego odcinka podcastu „Znalezione w archiwach” przygotowanego przez Pilecki-Institut jest epidemia tyfusu plamistego w Warszawie na początku okupacji.
Złe warunki higieniczne w mieście, stan służby zdrowia oraz celowe działania władz okupacyjnych, skierowane przeciwko ludności żydowskiej sprawiły, że lekarze musieli stanąć do nierównej walki.
Tyfus plamisty jest bakteryjną chorobą zakaźną przenoszoną przez m.in. kleszcze, wszy oraz pchły. Jej nazwa wzięłą się od objawów choroby - wysypki skórnej w postaci czerwonych plam.
W odcinku usłyszycie wybrane fragmenty „Raportu lekarza urzędowego w Warszawie” autorstwa Kurta Schrempfa oraz protokoły przesłuchań z procesu Ludwiga Fischera - gubernatora Dystryktu Warszawskiego. Berliński oddział Instytutu Pileckiego przedstawia fragmenty dokumentów odnalezionych w niemieckich archiwach.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.