Znalezione w archiwach odc. 1 | Czym jest raport Schrempfa? - Instytut Pileckiego
Zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka z serii podcastów „Znalezione w archiwach” przygotowanego przez Pilecki-Institut. Berliński oddział Instytutu poszukuje w niemieckich archiwach dokumentów, które opisują historię Polski.
Często mogą one uzupełnić naszą dotychczasową wiedzę i pozwalają poznać nowe punkty widzenia.
W pierwszej serii materiałów będziecie mogli usłyszeć o raporcie Kurta Schrempfa - lekarza, członka NSDAP i SA, który był kierownikiem zdrowia w ramach niemieckiej administracji w okupowanej Warszawie. Opisywał on m.in. straty ludzkie, zniszczenia wojenne czy zwalczanie epidemii. Jego raport zestawiliśmy z innymi źródłami opisującymi te zagadnienia.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.