Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie 1939-2019 | seminarium - Instytut Pileckiego
Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie 1939-2019 | seminarium
Wykład prof. Wojciecha Polaka z Centrum Badania Historii „Solidarności” i Oporu Społecznego w PRL UMK w Toruniu. W roli koreferenta wystąpił dr Piotr Andrzejewski (OBnT Instytutu Pileckiego).
Zbrodnie niemieckie dokonane na Polakach w czasie II wojny światowej pochłonęły 5 milionów 200 tysięcy ofiar. W trakcie wystąpienia poruszony został problem unikania przez Niemców odpowiedzialności za te zbrodnie, m.in. działań czynionych po wojnie w Republice Federalnej Niemiec w celu uratowania zbrodniarzy wojennych od należnej kary, tuszowania pamięci o zbrodniach niemieckich, kreowania fałszywej polityki historycznej, zrzucającej odpowiedzialność za ludobójstwo realizowane przez Niemców na niejasno określonych „nazistów”. Przedstawiona została również kwestia dzisiejszej polityki Niemiec wobec Polski i perspektywa dalszych relacji polsko-niemieckich.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.