Zawsze wybieram dobrze. JEST HISTORIA! odc. 10 - Instytut Pileckiego
Rywka Telner, obecnie Renata Kołodziejska, mieszka w Gdyni. Na Liście Ładosia znajdziemy ją pod nr 2639 z adnotacją „Będzin, ur. 1935, los nieznany”. Tak było do niedawna, bowiem dzięki splotowi różnych okoliczności udało nam się odszukać panią Renatę.
Opowiedziała nam o swoim dzieciństwie, czasach kiedy jako mała dziewczynka zamieszkała z rodziną Gawlików, dzięki czemu udało jej się przeżyć Holokaust. Nie wiedziała o paszportach paszportach paragwajskich, które zostały wystawione dla całej jej rodziny, nigdy do nich nie dotarły. Pani Renata jest jak dotąd jedyną znaną nam nadal żyjącą Polką, która miała jakiś związek z akcją paszportową. Jej wyjątkowa historia miała więc swoje szczęśliwe zakończenie, czego możemy dowiedzieć się od samej bohaterki.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.