„Zapisy Terroru” odcinek 8. Ludność cywilna w czasie powstania - Instytut Pileckiego
Karol Belina Brzozowski był świadkiem pacyfikacji Śródmieścia. Przedstawiamy fragment jego wspomnień z 1944 roku. Z relacji dowiemy się, jak oddziały niemieckie traktowały ludność cywilną w trakcie Powstania Warszawskiego.
„Spośród osób stojących pod ścianą Niemcy wyciągnęli trzech mężczyzn, między innymi i mnie, kazali zostawić wszystkie rzeczy, które mieliśmy ze sobą [i wzięli nas] do noszenia rannych. Reszta ludności została przeprowadzona do winiarni „Bułgaria” przy pasażu łączącym Chmielną z Nowym Światem. (..) Przez całą noc w „Bułgarii” Niemcy wyciągali młode kobiety, gwałcili je. Przez całą noc jeden z nich szukał mojej siostry, która ukryła się pod pakunkami za moją matką”.
Zachęcamy do śledzenia wtorków z „Zapisami Terroru” na naszym Facebooku! Co tydzień publikujemy fragmenty poruszających relacji.
„Zapisy Terroru” to jeden z największych zbiorów świadectw ludności cywilnej okupowanej Europy. Baza dostępna jest pod adresem ▶ www.zapisyterroru.pl
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.