„Zapisy Terroru” odcinek 3. Uczennica - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Mediateka

„Zapisy Terroru” odcinek 3. Uczennica

„Amnestię powitałyśmy jak jakiś cud (...). Każdy teraz pragnął wydostać się jak najprędzej z sowchozu i dotrzeć do tworzącej się armii polskiej, o której słabe wieści dochodziły (...)" - tak zawarcie Układu Sikorski - Majski wspominała 19-letnia uczennica.

30 lipca 1941 roku zawarto układ Sikorski - Majski. Pakt ten, którego sygnatariuszem ze strony polskiej był Władysław Sikorski, a ze strony sowieckiej Iwan Majski, przywracał stosunki dyplomatyczne między obydwoma państwowami. Miał na celu wspólną walkę z III Rzeszą. Na mocy układu obywatele polscy na terenie ZSRR mieli zostać zwolnieni z więzień i gułagów oraz została utworzone Polskie Siły Zbrojne w Związku Sowieckim, czyli tzw. Armia Andersa.

Posłuchajcie fragmentu historii Doroty Klaurucz, uczennicy, która została zesłana na Wschód.


Zachęcamy do śledzenia wtorków z „Zapisami Terroru” na naszym Facebooku! Co tydzień publikujemy fragmenty poruszających relacji.

„Zapisy Terroru” to jeden z największych zbiorów świadectw ludności cywilnej okupowanej Europy. Baza dostępna jest pod adresem ▶ www.zapisyterroru.pl

Zobacz także

  • Od poczty do Boeingów. Historia PLL LOT. Giełda historii odc. 55

    podcast

    Od poczty do Boeingów. Historia PLL LOT. Giełda historii odc. 55

    W 55. odcinku podcastu „Giełda Historii” wyruszamy w niezwykłą podróż przez ponad dziewięć dekad historii Polskich Linii Lotniczych LOT.

  • Polska dyplomacja a "kwestia żydowska" | Temida w świecie Klio odc. 2

    podcast

    Polska dyplomacja a "kwestia żydowska" | Temida w świecie Klio odc. 2

    Czy Polska interesowała się losem Żydów w nazistowskich Niemczech, w jaki sposób polskie ambicje kolonialne łączyły się z losem ludności żydowskiej w Polsce? Zapraszamy na drugi odcinek podcastu Instytutu Pileckiego „Temida w świecie Klio".

  • W stronę życia. Ucieczki z warszawskiego getta. Odcinek specjalny - Świadkowie Epoki

    debata

    W stronę życia. Ucieczki z warszawskiego getta. Odcinek specjalny - Świadkowie Epoki

    „W stronę życia. Ucieczki z getta warszawskiego" (reż. Małgorzata Grygiel, Michał Miziołek, prod. Instytut Pileckiego 2026, 30 min.) przybliża losy czworga bohaterów: Mariana Kalwarego, Barbary Marlow, Elżbiety Ficowskiej oraz Anny Stupnickiej-Bando.