„Zapisy Terroru” odcinek 3. Uczennica - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Mediateka

„Zapisy Terroru” odcinek 3. Uczennica

„Amnestię powitałyśmy jak jakiś cud (...). Każdy teraz pragnął wydostać się jak najprędzej z sowchozu i dotrzeć do tworzącej się armii polskiej, o której słabe wieści dochodziły (...)" - tak zawarcie Układu Sikorski - Majski wspominała 19-letnia uczennica.

30 lipca 1941 roku zawarto układ Sikorski - Majski. Pakt ten, którego sygnatariuszem ze strony polskiej był Władysław Sikorski, a ze strony sowieckiej Iwan Majski, przywracał stosunki dyplomatyczne między obydwoma państwowami. Miał na celu wspólną walkę z III Rzeszą. Na mocy układu obywatele polscy na terenie ZSRR mieli zostać zwolnieni z więzień i gułagów oraz została utworzone Polskie Siły Zbrojne w Związku Sowieckim, czyli tzw. Armia Andersa.

Posłuchajcie fragmentu historii Doroty Klaurucz, uczennicy, która została zesłana na Wschód.


Zachęcamy do śledzenia wtorków z „Zapisami Terroru” na naszym Facebooku! Co tydzień publikujemy fragmenty poruszających relacji.

„Zapisy Terroru” to jeden z największych zbiorów świadectw ludności cywilnej okupowanej Europy. Baza dostępna jest pod adresem ▶ www.zapisyterroru.pl

Zobacz także

  • Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43

    podcast

    Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43

    Witajcie w Borzykowie – miejscu, w którym dziś przebiega tylko granica między gminami, ale które jeszcze nie tak dawno rozdzielało dwa imperia: Prusy i Rosję. W tym odcinku cofniemy się do XIX wieku – epoki, która ukształtowała nie tylko granice, ale też n

  • Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43

    podcast

    Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43

    W cieniu Okrągłego Stołu rodził się nowy system. Ale czy dla wszystkich? W tym odcinku przyglądamy się mechanizmowi, który stał się jednym z największych przemilczanych skandali przełomu lat 80. i 90. – uwłaszczeniu nomenklatury.

  • Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42

    podcast

    Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42

    Czy socjalistyczni przodownicy pracy naprawdę byli bohaterami? A może ofiarami propagandy? W tym odcinku przyjrzymy się z bliska narodzinom i upadkowi mitu przodownictwa pracy w Związku Sowieckim i Polsce Ludowej.