„Zapisy Terroru” odcinek 3. Uczennica - Instytut Pileckiego
„Amnestię powitałyśmy jak jakiś cud (...). Każdy teraz pragnął wydostać się jak najprędzej z sowchozu i dotrzeć do tworzącej się armii polskiej, o której słabe wieści dochodziły (...)" - tak zawarcie Układu Sikorski - Majski wspominała 19-letnia uczennica.
30 lipca 1941 roku zawarto układ Sikorski - Majski. Pakt ten, którego sygnatariuszem ze strony polskiej był Władysław Sikorski, a ze strony sowieckiej Iwan Majski, przywracał stosunki dyplomatyczne między obydwoma państwowami. Miał na celu wspólną walkę z III Rzeszą. Na mocy układu obywatele polscy na terenie ZSRR mieli zostać zwolnieni z więzień i gułagów oraz została utworzone Polskie Siły Zbrojne w Związku Sowieckim, czyli tzw. Armia Andersa.
Posłuchajcie fragmentu historii Doroty Klaurucz, uczennicy, która została zesłana na Wschód.
Zachęcamy do śledzenia wtorków z „Zapisami Terroru” na naszym Facebooku! Co tydzień publikujemy fragmenty poruszających relacji.
„Zapisy Terroru” to jeden z największych zbiorów świadectw ludności cywilnej okupowanej Europy. Baza dostępna jest pod adresem ▶ www.zapisyterroru.pl
Zobacz także
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
podcast
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.