„Zapisy Terroru” odcinek 14. Życie Polaków wywiezionych na Wschód - Instytut Pileckiego
Jak wyglądało życie po zesłaniu na Wschód? Kanonier Zygmunt Bajorek został aresztowany w kwietniu 1940 roku; wywieziono go do Kazachstanu - zachęcamy do wysłuchania fragmentu jego relacji w kolejnym odcinku z cyklu „Zapisy Terroru”.
„Władze NKWD odnosiły się do Polaków zawsze w sposób dwulicowy i obłudny. Obłuda była główną cechą ich postępowania. Na zewnątrz postępowanie ich było zgodne z przepisami. W czasie inspekcji wysłuchiwali żalów na stosunki mieszkaniowe i higieniczne, potwierdzali i zapisywali, przyrzekali, że pozytywnie załatwią prośby, jednak w niczym nie pomogli. Polacy byli w rzeczywistości pozbawieni obrony prawnej i zdani na łaskę urzędników sowchozu”.
Pełną relację można znaleźć tutaj.
Zachęcamy do śledzenia wtorków z „Zapisami Terroru” na naszym Facebooku! Co tydzień publikujemy fragmenty poruszających relacji.
„Zapisy Terroru” to jeden z największych zbiorów świadectw ludności cywilnej okupowanej Europy. Baza dostępna jest pod adresem ▶ www.zapisyterroru.pl
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.