Zagrożone dziedzictwo. Archiwa ukraińskie w obliczu agresji rosyjskiej | Twierdza Archiwum - Instytut Pileckiego
Zagrożone dziedzictwo. Archiwa ukraińskie w obliczu agresji rosyjskiej | Twierdza Archiwum
30 września odbyła się kolejna debata z cyklu "Twierdza archiwum", podczas którego rozmawiano o zagrożonych przed jakimi stoją ukraińskie archiwa w obliczu agresji rosyjskiej.
Zagrożone dziedzictwo. Archiwa ukraińskie w obliczu agresji rosyjskiej
Inwazja Rosji na Ukrainę to przede wszystkim dramat milionów osób, głównie cywilów, bezpośrednio dotkniętych konfliktem zbrojnym na skalę niespotykaną w Europie od momentu zakończenia II wojny światowej. W czasie rosyjskiej agresji niszczone są osiedla mieszkalne, budynki użyteczności publicznej, fabryki, elektrownie i inne elementy infrastruktury niezbędne do funkcjonowania społeczeństwa. Zniszczenia nie ominęły także obiektów dziedzictwa kulturowego: budynków sakralnych, muzeów, pomników, teatrów czy bibliotek, co wpisuje się w niechlubny katalog rosyjskich zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie. Te działania prowadzone za przyzwoleniem i wiedzą Kremla świadczą o tym, że celem agresora jest również niszczenie ukraińskiej pamięci i tożsamości.
Agresja rosyjska nie oszczędziła archiwów, które w każdym kraju stanowią skarbnicę historii i symbol trwałości państwa. Przed jakimi wyzwaniami stanęły archiwa ukraińskie w obliczu zbrojnej napaści Federacji Rosyjskiej? Jak funkcjonują archiwiści w rzeczywistości wojny na Ukrainie? Jaki jest bilans trwającej wojny i jakie są wnioski na przyszłość dla archiwistów? Odpowiedzi na te pytania poszukiwali uczestnicy debaty zorganizowanej przez Instytut Pileckiego w Dniu Archiwisty.
Dyskutowali:
Ołesia Stefanyk – dyrektor Centralnego Państwowego Archiwum Historycznego we Lwowie
Fedir Polanski – dyrektor Państwowego Archiwum Obwodu Tarnopolskiego w Tarnopolu
Lubomyr Charuk – zastępca dyrektora Państwowego Archiwum Obwodu Iwanofrankiwskiego w Iwano-Frankiwsku
Dmytro Anopow – koordynator Centrum Lemkina, działającego przy Instytucie Pileckiego
Język spotkania – ukraiński. Tłumaczenie symultaniczne na język polski i niemiecki.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.