Zagrożenie nie minęło. Archiwa ukraińskie po ponad dwóch latach od rosyjskiej agresji | Czwartki w DBK - Instytut Pileckiego
Zagrożenie nie minęło. Archiwa ukraińskie po ponad dwóch latach od rosyjskiej agresji | Czwartki w DBK
Spotkanie odbyło się z okazji Dnia Archiwisty. Podczas spotkania „Zagrożenie nie minęło” w przestrzeni Galerii Instytutu Pileckiego, uczestnicy opowiedzieli o metodach pracy archiwum w cieniu wojny.
Do rozmowy zaproszeni zostali wyjątkowi goście z Ukrainy - Iryna Shysholik, dyrektor Państwowego Archiwum Obwodu Donieckiego, oraz Mykola Rubanets, dyrektor Państwowego Archiwum Obwodu Czerniowieckiego.
Świadectwo Pani Iryny Shysholik, dyrektorki Państwowego Archiwum Obwodu Donieckiego, jest niezwykle cenne ze względu na dramatyczną historię tej placówki w ciągu ostatniej dekady. Przypomnijmy, że inwazja Rosji na Ukrainę nie zaczęła się w 2022 r. od pełnoskalowej agresji, tylko w 2014 r., wraz z aneksją Krymu i próbą całkowitego przejęcia ukraińskiego Donbasu przez sterowanych z Kremla separatystów. Wtedy też archiwum obwodu Donieckiego utraciło większość swojego zasobu, który pozostał w dwóch budynkach w Doniecku, zajętych przez uzbrojonych ludzi, reprezentujących tzw. Doniecką Republikę Ludową. Część archiwum udało się przenieść do pobliskiej Konstantynówki, znajdującej się pod kontrolą rządu ukraińskiego. Po pełnoskalowej agresji rosyjskiej w 2022 r. archiwum ewakuowano na zachód Ukrainy. Obecnie działa w Tarnopolu. Podczas spotkania będziemy rozmawiać o tym, co udało się ocalić podczas obu ewakuacji archiwum donieckiego, a jakie dokumenty pozostały w rękach rosyjskich i czy jest jeszcze nadzieja na ich odzyskanie.
Zobacz także
- Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43
podcast
Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43
Witajcie w Borzykowie – miejscu, w którym dziś przebiega tylko granica między gminami, ale które jeszcze nie tak dawno rozdzielało dwa imperia: Prusy i Rosję. W tym odcinku cofniemy się do XIX wieku – epoki, która ukształtowała nie tylko granice, ale też n
- Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43
podcast
Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43
W cieniu Okrągłego Stołu rodził się nowy system. Ale czy dla wszystkich? W tym odcinku przyglądamy się mechanizmowi, który stał się jednym z największych przemilczanych skandali przełomu lat 80. i 90. – uwłaszczeniu nomenklatury.
- Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42
podcast
Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42
Czy socjalistyczni przodownicy pracy naprawdę byli bohaterami? A może ofiarami propagandy? W tym odcinku przyjrzymy się z bliska narodzinom i upadkowi mitu przodownictwa pracy w Związku Sowieckim i Polsce Ludowej.