Zagrożenie nie minęło. Archiwa ukraińskie po ponad dwóch latach od rosyjskiej agresji | Czwartki w DBK - Instytut Pileckiego
Zagrożenie nie minęło. Archiwa ukraińskie po ponad dwóch latach od rosyjskiej agresji | Czwartki w DBK
Spotkanie odbyło się z okazji Dnia Archiwisty. Podczas spotkania „Zagrożenie nie minęło” w przestrzeni Galerii Instytutu Pileckiego, uczestnicy opowiedzieli o metodach pracy archiwum w cieniu wojny.
Do rozmowy zaproszeni zostali wyjątkowi goście z Ukrainy - Iryna Shysholik, dyrektor Państwowego Archiwum Obwodu Donieckiego, oraz Mykola Rubanets, dyrektor Państwowego Archiwum Obwodu Czerniowieckiego.
Świadectwo Pani Iryny Shysholik, dyrektorki Państwowego Archiwum Obwodu Donieckiego, jest niezwykle cenne ze względu na dramatyczną historię tej placówki w ciągu ostatniej dekady. Przypomnijmy, że inwazja Rosji na Ukrainę nie zaczęła się w 2022 r. od pełnoskalowej agresji, tylko w 2014 r., wraz z aneksją Krymu i próbą całkowitego przejęcia ukraińskiego Donbasu przez sterowanych z Kremla separatystów. Wtedy też archiwum obwodu Donieckiego utraciło większość swojego zasobu, który pozostał w dwóch budynkach w Doniecku, zajętych przez uzbrojonych ludzi, reprezentujących tzw. Doniecką Republikę Ludową. Część archiwum udało się przenieść do pobliskiej Konstantynówki, znajdującej się pod kontrolą rządu ukraińskiego. Po pełnoskalowej agresji rosyjskiej w 2022 r. archiwum ewakuowano na zachód Ukrainy. Obecnie działa w Tarnopolu. Podczas spotkania będziemy rozmawiać o tym, co udało się ocalić podczas obu ewakuacji archiwum donieckiego, a jakie dokumenty pozostały w rękach rosyjskich i czy jest jeszcze nadzieja na ich odzyskanie.
Zobacz także
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
podcast
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.