Wywiad ze Zbigniewem Rokitą | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego - Instytut Pileckiego
Wywiad ze Zbigniewem Rokitą | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego
Do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego nominowani są m.in. autorzy reportaży historycznych, biografii i wspomnień. Jednym z nich jest Zbigniew Rokita, autor książki „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”.
Śląsk to kraina leżąca na pograniczu kultur i państw. Zbigniew Rokita, który sam pochodzi z Gliwic, w reporterskiej formie opowiada o jej historii oraz burzliwym kształtowaniu się śląskiej tożsamości. Nieustająco wplątanym w wielką historię, ze szczególnym uwzględnieniem tragicznych wydarzeń doby II wojny światowej oraz okresu stalinowskiego. Książka „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” ukazuje, jak specyfika i różnorodność Śląska wywoływała wrogość totalitarnych władz, zarówno nazistowskich, jak i komunistycznych. Nie ucieka przy tym przed stawianiem całkiem współczesnych pytań o dzisiejszą kondycję regionu oraz tożsamość jego obecnych mieszkańców.
Zbigniew Rokita jest reporterem i redaktorem, specjalizującym się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Współpracuje m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym” i „Polityką”. Jest autorem książki „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium o związkach sportu i polityki w Europie Wschodniej”.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.