Wywiad z Tomaszem Kurpierzem | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego - Instytut Pileckiego
Wywiad z Tomaszem Kurpierzem | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego
Posłuchajcie rozmowy z Tomaszem Kurpierzem, autorem książki „Henryk Sławik 1894-1944. Biografia socjalisty”, nominowanej do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego w I kategorii: naukowej książki historycznej.
Dziennikarz, powstaniec śląski, działacz PPS, wreszcie dyplomata uhonorowany tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, zamordowany przez Niemców za swoją działalność. Niesamowita postać Henryka Sławika doczekała się wreszcie wyczerpującej, naukowej biografii pióra Tomasz Kurpierza. Autor opisuje jego życie od narodzin w zaborze pruskim, poprzez działalność polityczną przed i po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, aż po okres II wojny światowej. Wtedy to przebywający na Węgrzech Sławik, poprzez dostarczanie fałszywych dokumentów, uratował przed Niemcami około 30 tys. polskich uchodźców, w tym 5 tys. Żydów.
Tomasz Kurpierz jest historykiem i pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Zajmuje się m.in. historią polityczną i społeczną Górnego Śląska w XX wieku oraz biografistyką. Jest autorem i współautorem kilku książek, m.in. „Zbuntowani. Niezależne Zrzeszenie Studentów w województwie katowickim 1980–1989”.
Zobacz także
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
podcast
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.