Wywiad z Pawłem Skibińskim | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego - Instytut Pileckiego
Wywiad z Pawłem Skibińskim | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego
Rozmowa z Pawłem Skibińskim, autorem książki „Odnowa tej ziemi. I Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski”, nominowanej do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego w I kategorii – naukowej książki historycznej.
Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski była opisywana przez wielu autorów. Paweł Skibiński rzuca na nią jednak nowe światło, przede wszystkim dzięki czerpaniu z niewykorzystanych wcześniej źródeł archiwalnych państwowych i kościelnych. Nie ogranicza się też do prostej rekonstrukcji przebiegu pielgrzymki. Wydana przez Centrum Myśli Jana Pawła II i Państwowy Instytut Wydawniczy monografia stanowi nowatorską próbę całościowego i wieloaspektowego na to wydarzenie, szeroko uwzględniającą jego kontekst społeczny, polityczny i wewnątrzkościelny.
Paweł Skibiński – doktor habilitowany, pracownik naukowy Instytutu Historycznego UW – specjalizuje się w historii XX wieku, dziejach Kościoła katolickiego XX wieku oraz historii Hiszpanii XX stulecia. Opublikował kilka książek, m. in. „Państwo generała Franco: ustrój Hiszpanii w latach 1936–1967”.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.