Wywiad z Pawłem Skibińskim | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego - Instytut Pileckiego
Wywiad z Pawłem Skibińskim | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego
Rozmowa z Pawłem Skibińskim, autorem książki „Odnowa tej ziemi. I Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski”, nominowanej do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego w I kategorii – naukowej książki historycznej.
Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski była opisywana przez wielu autorów. Paweł Skibiński rzuca na nią jednak nowe światło, przede wszystkim dzięki czerpaniu z niewykorzystanych wcześniej źródeł archiwalnych państwowych i kościelnych. Nie ogranicza się też do prostej rekonstrukcji przebiegu pielgrzymki. Wydana przez Centrum Myśli Jana Pawła II i Państwowy Instytut Wydawniczy monografia stanowi nowatorską próbę całościowego i wieloaspektowego na to wydarzenie, szeroko uwzględniającą jego kontekst społeczny, polityczny i wewnątrzkościelny.
Paweł Skibiński – doktor habilitowany, pracownik naukowy Instytutu Historycznego UW – specjalizuje się w historii XX wieku, dziejach Kościoła katolickiego XX wieku oraz historii Hiszpanii XX stulecia. Opublikował kilka książek, m. in. „Państwo generała Franco: ustrój Hiszpanii w latach 1936–1967”.
Zobacz także
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
podcast
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.