Wywiad z Myrą MacDonald | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego - Instytut Pileckiego
Wywiad z Myrą MacDonald | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego
Posłuchajcie rozmowy z Myrą MacDonald, autorką książki „White as the Shroud. India, Pakistan and War on the Frontiers of Kashmir”, nominowaną do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego w III kategorii dla współczesnych korespondentów wojennych.
W położonym na pograniczu Indii, Pakistanu i Chin Kaszmirze od lat tli się konflikt, co jakiś czas przeradzający się w regularną wojnę. Jako że część spornych terenów leży na wysokości przekraczającej 6000 metrów, żołnierze częstokroć giną w nim od ekstremalnych warunków terenowych i atmosferycznych, a nie kul przeciwnika. Myra MacDonald opisuje starcia w tym rejonie, ze szczególnym uwzględnieniem pakistańsko-indyjskiej wojny o lodowiec Siachen. Jej książka napisana dzięki jej wielokrotnym podróżom do tego zapalnego punktu, przedstawia również szeroki polityczny kontekst zmagań między dysponującymi bronią jądrową państwami.
Myra MacDonald jest dziennikarką specjalizującą się w tematyce południowoazjatyckiej. Jest korespondentką agencji Reuters przez niemal 30 lat oraz autorką książek, m.in. „Defeat is an Orphan: How Pakistan Lost the Great South”.
Zobacz także
- Gwiazdka w mrocznych czasach. Święta w cieniu wojny | Czwartki w DBK
wykład
Gwiazdka w mrocznych czasach. Święta w cieniu wojny | Czwartki w DBK
Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z archiwistami Instytutu Pileckiego, którzy posiłkując się zbiorami naszego Archiwum, prześledzą, jak wyglądało Boże Narodzenie w cieniu drugiej wojny światowej z perspektywy dzieci i dorosłych.
- "Po prostu jestem z tymi ludzmi" | Spotkanie autorskie z Katarzyną Jóźwik
debata
"Po prostu jestem z tymi ludzmi" | Spotkanie autorskie z Katarzyną Jóźwik
Zapraszamy do obejrzenia rozmowy wokół książki „Po prostu jestem z tymi ludźmi. Działalność ks. Jerzego Popiełuszki w latach 1980-1984” Katarzyny Jóźwik, wydanej w 2024 r. przez Instytut Pileckiego.
- Europa Środkowo-Wschodnia jako podmiot czy przedmiot? Perspektywy badań nad Europą Środkowo-Wschodnią w globalnym dyskursie publicznym | panel dyskusyjny
konferencja
Europa Środkowo-Wschodnia jako podmiot czy przedmiot? Perspektywy badań nad Europą Środkowo-Wschodnią w globalnym dyskursie publicznym | panel dyskusyjny
Zapraszamy do obejrzenia panelu dyskusyjnego, który miał miejsce na konferencji „Przyszłość studiów nad Europą Środkową i Wschodnią w świetle rosyjskiej agresji na Ukrainę” w październiku 2024 r. w Warszawie.