Wywiad z Myrą MacDonald | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego - Instytut Pileckiego
Wywiad z Myrą MacDonald | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego
Posłuchajcie rozmowy z Myrą MacDonald, autorką książki „White as the Shroud. India, Pakistan and War on the Frontiers of Kashmir”, nominowaną do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego w III kategorii dla współczesnych korespondentów wojennych.
W położonym na pograniczu Indii, Pakistanu i Chin Kaszmirze od lat tli się konflikt, co jakiś czas przeradzający się w regularną wojnę. Jako że część spornych terenów leży na wysokości przekraczającej 6000 metrów, żołnierze częstokroć giną w nim od ekstremalnych warunków terenowych i atmosferycznych, a nie kul przeciwnika. Myra MacDonald opisuje starcia w tym rejonie, ze szczególnym uwzględnieniem pakistańsko-indyjskiej wojny o lodowiec Siachen. Jej książka napisana dzięki jej wielokrotnym podróżom do tego zapalnego punktu, przedstawia również szeroki polityczny kontekst zmagań między dysponującymi bronią jądrową państwami.
Myra MacDonald jest dziennikarką specjalizującą się w tematyce południowoazjatyckiej. Jest korespondentką agencji Reuters przez niemal 30 lat oraz autorką książek, m.in. „Defeat is an Orphan: How Pakistan Lost the Great South”.
Zobacz także
- Pilecki Discussions (no. 1) | Youth, Social Media and Cyberwarfare in the Russia-Ukraine War
debata
Pilecki Discussions (no. 1) | Youth, Social Media and Cyberwarfare in the Russia-Ukraine War
The Pilecki Discussions on the History and Legacy of Totalitarianism seek to bring together experts from East-Central Europe to discuss and debate issues of common concern in 20th century and contemporary histories of the former Eastern Bloc.
- Oglądaj | Kolejna wymiana paszportów? Niemiecka Lista Narodowa w regionie łódzkim w czasie drugiej wojny światowej i jej efekty po 1945 roku
seminarium
Oglądaj | Kolejna wymiana paszportów? Niemiecka Lista Narodowa w regionie łódzkim w czasie drugiej wojny światowej i jej efekty po 1945 roku
Region łódzki jako jedno z centrów mniejszości niemieckiej w Polsce do 1945 r. był polem eksperymentalnym wprowadzonej w 1940 r. w Kraju Warty tzw. volkslisty.
- Oglądaj | Koniec świata ziemian. Reforma rolna 1944
debata
Oglądaj | Koniec świata ziemian. Reforma rolna 1944
Na czym polegała reforma rolna z 1944 r.? Czym były „sądy nad dziedzicami”? Co stało się z pozbawionymi własności ziemianami? Na te i inne pytania odpowiada dr Anna Wylegała - autorka książki „Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce”.