Wywiad z Myrą MacDonald | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego - Instytut Pileckiego
Wywiad z Myrą MacDonald | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego
Posłuchajcie rozmowy z Myrą MacDonald, autorką książki „White as the Shroud. India, Pakistan and War on the Frontiers of Kashmir”, nominowaną do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego w III kategorii dla współczesnych korespondentów wojennych.
W położonym na pograniczu Indii, Pakistanu i Chin Kaszmirze od lat tli się konflikt, co jakiś czas przeradzający się w regularną wojnę. Jako że część spornych terenów leży na wysokości przekraczającej 6000 metrów, żołnierze częstokroć giną w nim od ekstremalnych warunków terenowych i atmosferycznych, a nie kul przeciwnika. Myra MacDonald opisuje starcia w tym rejonie, ze szczególnym uwzględnieniem pakistańsko-indyjskiej wojny o lodowiec Siachen. Jej książka napisana dzięki jej wielokrotnym podróżom do tego zapalnego punktu, przedstawia również szeroki polityczny kontekst zmagań między dysponującymi bronią jądrową państwami.
Myra MacDonald jest dziennikarką specjalizującą się w tematyce południowoazjatyckiej. Jest korespondentką agencji Reuters przez niemal 30 lat oraz autorką książek, m.in. „Defeat is an Orphan: How Pakistan Lost the Great South”.
Zobacz także
- Jak oszukać Niemców? Sabotaż i konspiracja w polskich fabrykach zajętych przez III Rzeszę
podcast
Jak oszukać Niemców? Sabotaż i konspiracja w polskich fabrykach zajętych przez III Rzeszę
Co działo się w polskich fabrykach po 1939 roku? Dr Jędrzej Korbal opowiada o nieznanym okresie w historii polskiego przemysłu zbrojeniowego, gdy został on wprzęgnięty w machinę wojenną Hitlera.
- Niewolnicy Hitlera. Zdobyczna siła robocza w III Rzeszy #gieldahistorii odc. 11
podcast
Niewolnicy Hitlera. Zdobyczna siła robocza w III Rzeszy #gieldahistorii odc. 11
Bezwzględna, kolonialna eksploatacja zasobów na zdobytych przez Niemcy terytoriach Europy trwała od pierwszych dni II wojny światowej.
- Złoty interes? Licencje na sprzęt wojskowy w II RP #gieldahistorii odc. 10
podcast
Złoty interes? Licencje na sprzęt wojskowy w II RP #gieldahistorii odc. 10
Co II Rzeczpospolita zyskała dzięki zakupom licencji? Dr Jędrzej Korbal nie ma wątpliwości – nasz przemysł zbrojeniowy mógł się szybko rozwinąć i zacząć z marszu produkować tak potrzebną armii nowoczesną broń.