Wywiad z Filipem Gańczakiem | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego - Instytut Pileckiego
Wywiad z Filipem Gańczakiem | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego
Poznajcie Filipa Gańczaka, autora książki „Jan Sehn. Tropiciel nazistów” nominowanej do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego, w II kategorii – reportaży historycznych, biografii, wspomnień.
Nie był więźniem obozów koncentracyjnych, nie doświadczył osobiście niemieckich represji. Ale to właśnie Jan Sehn, potomek niemieckich kolonistów osiadłych w Galicji, po roku 1945 stał się wybitnym ekspertem od Auschwitz, walczącym o rozliczenie nazistowskich zbrodni. Jako przewodniczący Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Krakowie przesłuchiwał czołowych zbrodniarzy wydanych Polsce. Choć później deklarował się jako przeciwnik kary śmierci, przyczynił się do egzekucji wielu z nich. Filip Gańczak kreśli fascynujący portret profesora Jana Sehna, oparty na poszukiwaniach w archiwach i podróżach w miejsca z nim związane.
Filip Gańczak jest dziennikarzem, politologiem i pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej (IPN). Specjalizuje się w tematyce niemieckiej i polsko-niemieckiej. Jest autorem m. in. „Polski nie oddamy. Władze NRD wobec wydarzeń w PRL 1980–1981”.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.