Wywiad z Filipem Gańczakiem | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego - Instytut Pileckiego
Wywiad z Filipem Gańczakiem | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego
Poznajcie Filipa Gańczaka, autora książki „Jan Sehn. Tropiciel nazistów” nominowanej do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego, w II kategorii – reportaży historycznych, biografii, wspomnień.
Nie był więźniem obozów koncentracyjnych, nie doświadczył osobiście niemieckich represji. Ale to właśnie Jan Sehn, potomek niemieckich kolonistów osiadłych w Galicji, po roku 1945 stał się wybitnym ekspertem od Auschwitz, walczącym o rozliczenie nazistowskich zbrodni. Jako przewodniczący Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Krakowie przesłuchiwał czołowych zbrodniarzy wydanych Polsce. Choć później deklarował się jako przeciwnik kary śmierci, przyczynił się do egzekucji wielu z nich. Filip Gańczak kreśli fascynujący portret profesora Jana Sehna, oparty na poszukiwaniach w archiwach i podróżach w miejsca z nim związane.
Filip Gańczak jest dziennikarzem, politologiem i pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej (IPN). Specjalizuje się w tematyce niemieckiej i polsko-niemieckiej. Jest autorem m. in. „Polski nie oddamy. Władze NRD wobec wydarzeń w PRL 1980–1981”.
Zobacz także
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
podcast
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.