Wywiad z Ewą Czaczkowską | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego - Instytut Pileckiego
Wywiad z Ewą Czaczkowską | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego
Posłuchajcie rozmowy z Ewą K. Czaczkowską, której książka „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” jest nominowana do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego, w II kategorii: reportaży historycznych, biografii i wspomnień.
Kardynał Stefan Wyszyński to postać wielowymiarowa. Był wybitnym przywódcą duchowym, ale też mężem stanu i autorytetem moralnym zarówno dla katolików, jak i wielu osób spoza Kościoła. Ewa Czaczkowska wychodzi w swojej książce poza suchy opis wpływu Prymasa Tysiąclecia na rzeczywistość kościelną i społeczno-polityczną. Tworzy portret człowieka z krwi i kości - pełnego pasji, z żelazną konsekwencją realizującego swoją życiową misję, realizowaną w dramatycznych okolicznościach historycznych, w konfrontacji z nazizmem i komunizmem. Opowiada o jego przyjaźniach, rozmaitych osobach duchownych i świeckich, które miały wpływ na jego życiowe wybory.
Ewa K. Czaczkowska jest dziennikarką i historyczką. W przeszłości była związana z „Rzeczpospolitą”, obecnie wykłada w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa UKSW. Jest autorką m. in. książki „Siostra Faustyna. Biografia Świętej”.
Zobacz także
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
podcast
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.