Wywiad z Ewą Czaczkowską | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego - Instytut Pileckiego
Wywiad z Ewą Czaczkowską | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego
Posłuchajcie rozmowy z Ewą K. Czaczkowską, której książka „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” jest nominowana do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego, w II kategorii: reportaży historycznych, biografii i wspomnień.
Kardynał Stefan Wyszyński to postać wielowymiarowa. Był wybitnym przywódcą duchowym, ale też mężem stanu i autorytetem moralnym zarówno dla katolików, jak i wielu osób spoza Kościoła. Ewa Czaczkowska wychodzi w swojej książce poza suchy opis wpływu Prymasa Tysiąclecia na rzeczywistość kościelną i społeczno-polityczną. Tworzy portret człowieka z krwi i kości - pełnego pasji, z żelazną konsekwencją realizującego swoją życiową misję, realizowaną w dramatycznych okolicznościach historycznych, w konfrontacji z nazizmem i komunizmem. Opowiada o jego przyjaźniach, rozmaitych osobach duchownych i świeckich, które miały wpływ na jego życiowe wybory.
Ewa K. Czaczkowska jest dziennikarką i historyczką. W przeszłości była związana z „Rzeczpospolitą”, obecnie wykłada w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa UKSW. Jest autorką m. in. książki „Siostra Faustyna. Biografia Świętej”.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.