Wywiad z Carlosem Sardiñą Galache | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego - Instytut Pileckiego
Wywiad z Carlosem Sardiñą Galache | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego
Do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego nominowani są m. in. współcześni korespondenci wojenni. Wśród nich jest Carlos Sardiña Galache – autor książki „The Burmese Labyrinth: A History of Rohingya Tragedy”.
O czym jest jego ksiażka? Carlos Sardina Galache wprowadza czytelników w skomplikowane realia życia politycznego Mjanmy. Ukazuje problemy związane z transformacją z wojskowej dyktatury w demokrację parlamentarną oraz rozdzierające kraj konflikty etniczne. Wśród nich, wyjątkowo tragiczny w skutkach, rozgrywający się w prowincji Arakan. W wyniku tego konfliktu z kraju uciekło kilkaset tysięcy wyznających islam Rohindżów, a setki osób poniosło śmierć. Galache łączy w swojej książce pogłębione historyczne wprowadzenie w problemy wewnętrzne Mjanmy z wynikami pracy reporterskiej w trudno dostępnych, niebezpiecznych regionach kraju.
Carlos Sardiña Galache jest hiszpańskim dziennikarzem, który od przeszło 10 lat koncentruje się na tematyce birmańskiej, ze szczególnym uwzględnieniem prześladowań Rohindżów. Publikował m.in. w „Al Jazeera English”, „The Christian Science Monitor”, „The Bangkok Post” i “TIME”.
Zobacz także
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
podcast
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.