Wywiad z Carlosem Sardiñą Galache | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego - Instytut Pileckiego
Wywiad z Carlosem Sardiñą Galache | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego
Do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego nominowani są m. in. współcześni korespondenci wojenni. Wśród nich jest Carlos Sardiña Galache – autor książki „The Burmese Labyrinth: A History of Rohingya Tragedy”.
O czym jest jego ksiażka? Carlos Sardina Galache wprowadza czytelników w skomplikowane realia życia politycznego Mjanmy. Ukazuje problemy związane z transformacją z wojskowej dyktatury w demokrację parlamentarną oraz rozdzierające kraj konflikty etniczne. Wśród nich, wyjątkowo tragiczny w skutkach, rozgrywający się w prowincji Arakan. W wyniku tego konfliktu z kraju uciekło kilkaset tysięcy wyznających islam Rohindżów, a setki osób poniosło śmierć. Galache łączy w swojej książce pogłębione historyczne wprowadzenie w problemy wewnętrzne Mjanmy z wynikami pracy reporterskiej w trudno dostępnych, niebezpiecznych regionach kraju.
Carlos Sardiña Galache jest hiszpańskim dziennikarzem, który od przeszło 10 lat koncentruje się na tematyce birmańskiej, ze szczególnym uwzględnieniem prześladowań Rohindżów. Publikował m.in. w „Al Jazeera English”, „The Christian Science Monitor”, „The Bangkok Post” i “TIME”.
Zobacz także
- Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43
podcast
Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43
Witajcie w Borzykowie – miejscu, w którym dziś przebiega tylko granica między gminami, ale które jeszcze nie tak dawno rozdzielało dwa imperia: Prusy i Rosję. W tym odcinku cofniemy się do XIX wieku – epoki, która ukształtowała nie tylko granice, ale też n
- Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43
podcast
Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43
W cieniu Okrągłego Stołu rodził się nowy system. Ale czy dla wszystkich? W tym odcinku przyglądamy się mechanizmowi, który stał się jednym z największych przemilczanych skandali przełomu lat 80. i 90. – uwłaszczeniu nomenklatury.
- Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42
podcast
Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42
Czy socjalistyczni przodownicy pracy naprawdę byli bohaterami? A może ofiarami propagandy? W tym odcinku przyjrzymy się z bliska narodzinom i upadkowi mitu przodownictwa pracy w Związku Sowieckim i Polsce Ludowej.