Wywiad z Beatą Majchrowską | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego - Instytut Pileckiego
Wywiad z Beatą Majchrowską | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego
Rozmowa z Beatą Majchrowską, której książka „Więcej niż Enigma. Historia Antoniego Pallutha” jest nominowana do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego w II kategorii: reportaży historycznych, biografii, wspomnień.
W niepodległej Polsce oficer wywiadu, kryptolog, inżynier i przedsiębiorca. Wcześniej powstaniec wielkopolski i żołnierz oddziałów łączności, walczący w wojnie polsko-bolszewickiej. Jeden z ojców sukcesu, jakim było rozpracowanie niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma i skonstruowanie jej kopii. „Więcej niż enigma. Historia Antoniego Pallutha” to napisana barwnym językiem opowieść o życiu wciąż słabo znanego bohatera, który swoją wiedzę naukową i talent oddał na służbę walczącej o wolność Polsce. Autorka prowadzi czytelników od jego narodzin w wielkopolskim miasteczku Pobiedziska po tragiczną śmierć w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen.
Beata Majchrowska jest dziennikarką, fotografką i redaktorką. Autorką książek o historii, architekturze, projektowaniu wnętrz i fotografii, m. in. „Tadeusz Rolke. Fotografie 1944-2005”.
Zobacz także
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
podcast
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.