Wywiad z Beatą Majchrowską | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego - Instytut Pileckiego
Wywiad z Beatą Majchrowską | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego
Rozmowa z Beatą Majchrowską, której książka „Więcej niż Enigma. Historia Antoniego Pallutha” jest nominowana do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego w II kategorii: reportaży historycznych, biografii, wspomnień.
W niepodległej Polsce oficer wywiadu, kryptolog, inżynier i przedsiębiorca. Wcześniej powstaniec wielkopolski i żołnierz oddziałów łączności, walczący w wojnie polsko-bolszewickiej. Jeden z ojców sukcesu, jakim było rozpracowanie niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma i skonstruowanie jej kopii. „Więcej niż enigma. Historia Antoniego Pallutha” to napisana barwnym językiem opowieść o życiu wciąż słabo znanego bohatera, który swoją wiedzę naukową i talent oddał na służbę walczącej o wolność Polsce. Autorka prowadzi czytelników od jego narodzin w wielkopolskim miasteczku Pobiedziska po tragiczną śmierć w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen.
Beata Majchrowska jest dziennikarką, fotografką i redaktorką. Autorką książek o historii, architekturze, projektowaniu wnętrz i fotografii, m. in. „Tadeusz Rolke. Fotografie 1944-2005”.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.