Wywiad z Beatą Majchrowską | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego - Instytut Pileckiego
Wywiad z Beatą Majchrowską | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego
Rozmowa z Beatą Majchrowską, której książka „Więcej niż Enigma. Historia Antoniego Pallutha” jest nominowana do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego w II kategorii: reportaży historycznych, biografii, wspomnień.
W niepodległej Polsce oficer wywiadu, kryptolog, inżynier i przedsiębiorca. Wcześniej powstaniec wielkopolski i żołnierz oddziałów łączności, walczący w wojnie polsko-bolszewickiej. Jeden z ojców sukcesu, jakim było rozpracowanie niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma i skonstruowanie jej kopii. „Więcej niż enigma. Historia Antoniego Pallutha” to napisana barwnym językiem opowieść o życiu wciąż słabo znanego bohatera, który swoją wiedzę naukową i talent oddał na służbę walczącej o wolność Polsce. Autorka prowadzi czytelników od jego narodzin w wielkopolskim miasteczku Pobiedziska po tragiczną śmierć w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen.
Beata Majchrowska jest dziennikarką, fotografką i redaktorką. Autorką książek o historii, architekturze, projektowaniu wnętrz i fotografii, m. in. „Tadeusz Rolke. Fotografie 1944-2005”.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.