Wywiad z Andrzejem Chwalbą | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego - Instytut Pileckiego
Wywiad z Andrzejem Chwalbą | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego
Poznajcie prof. Andrzeja Chwalbę, autora książki „Przegrane zwycięstwo. Wojna polsko-bolszewicka 1918-1920”, nominowanej do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego w I kategorii: naukowej książki historycznej.
W książce, która ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne, prof. Andrzej Chwalba opisuje konflikt, który miał decydujący wpływ nie tylko na XX-wieczną historię Polski, ale i całej Europy. Próbuje jednocześnie odpowiedzieć na pytanie – czy zwycięstwo to zostało przez odrodzone państwo polskie należycie wykorzystanie? W błyskotliwym stylu zabiera głos we wciąć trwającym sporze o ocenę następstw wojny, w której Polska obroniła swoją niepodległość.
Andrzej Chwalba jest historykiem i eseistą, profesorem nauk humanistycznych, kierownikiem Zakładu Antropologii Historycznej UJ, wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Historycznego. Jest laureatem licznych nagród oraz autorem ponad 20 książek, m. in. publikacji „Samobójstwo Europy. Wielka Wojna 1914–1918”.
Zobacz także
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
podcast
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.