Wywiad PRL a Watykan 1962-1978 | seminarium - Instytut Pileckiego
Seminarium dra hab. Władysława Bułhaka z Instytutu Pamięci Narodowej. Jako koreferent występuje dr Witold Bagieński. Spotkanie odbyło się 30 marca 2022 r. Prowadzenie: Barbara Świtalska-Starzeńska z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego
Czy wywiadowi PRL udało się skutecznie spenetrować struktury Stolicy Apostolskiej?
Czy jako narzędzie posłużyli przedstawiciele polskiego Kościoła?
Czy zdołano przewidzieć wybór Jana Pawła II i skutki tego wydarzenia dla Polski i świata?
W swojej książce „Wywiad PRL a Watykan 1962-1978” Władysław Bułhak odpowiada na powyższe pytania. Kluczowy element jego rozważań stanowi szczegółowa analiza skuteczności „metody agenturalnej”, uznawanej za specjalność służb zbudowanych na wzorcach sowieckich. Autor opiera się na mikroanalitycznych studiach przypadku odnoszących się do kilkudziesięciu osobowych źródeł informacji wykorzystywanych przez wywiad MSW. Porusza także zagadnienie prognostycznej roli wywiadu MSW na przykładzie jego wyobrażeń i analiz odnoszących się do kariery kardynała Karola Wojtyły.
Zobacz także
- Nacjonalizacja, kolektywizacja, wywózki – sowietyzacja wschodnich ziem II RP #gieldahistorii
podcast
Nacjonalizacja, kolektywizacja, wywózki – sowietyzacja wschodnich ziem II RP #gieldahistorii
W tym odcinku Giełdy Historii rozmawiamy z dr. hab. Damianem Markowskim o brutalnym i systematycznym procesie sowietyzacji wschodnich ziem II Rzeczypospolitej po 1944 roku.
- Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
podcast
Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
Jak wyglądał białostocki przemysłowy boom? Kto był jego architektem? I dlaczego miasto nie utrzymało swojej pozycji? Odkryj fascynującą historię Białegostoku – miasta, które przez dekady było symbolem siły polskiego przemysłu.
- Kazimierz „Dziadek” Lisiecki – wychowawca z powołania | Zapis spotkania
debata
Kazimierz „Dziadek” Lisiecki – wychowawca z powołania | Zapis spotkania
Zapraszamy do obejrzenia spotkania poświęconego Kazimierzowi „Dziadkowi” Lisieckiemu – legendarnej postaci, która odmieniła życie wielu młodych ludzi.