Wspólna opowieść z tysięcy wspomnień – Cyfrowe Archiwum Łodzian - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Mediateka

Wspólna opowieść z tysięcy wspomnień – Cyfrowe Archiwum Łodzian

Archiwum cyfrowe działające na zasadach portalu społecznościowego - czy to możliwe? „Miastograf”- Cyfrowe Archiwum Łodzian, pokazuje, że tak. Kolejne spotkanie z cyklu "Twierdza Archiwum", które odbyło się 29 czerwca 2022 roku.

Celem archiwum jest udokumentowanie życia codziennego i ważnych wydarzeń z przeszłości widzianych oczami zwykłych ludzi. Autorzy pomysłu chcieli oddać głos mieszkańcom miasta i pozwolić im budować narracje o ich mieście w oparciu o osobiste historie, prywatne materiały oraz pamiątki z domowych archiwów, którymi dzielą się z innymi na portalu.

Łodzianie udostępniają archiwalne fotografie z własnych zbiorów, pokazujące znane i mniej znane zakątki miasta, skanują i wgrywają wycinki prasowe z archiwalnych łódzkich dzienników. Na portalu udostępniane są także nagrania wywiadów z mieszkańcami miasta, w których opowiadają o ważnych dla nich wydarzeniach i miejscach, w których żyli.

Udostępniane materiały pozwalają opisać Łódź nie tylko na poziomie warstwy historycznej i topograficznej, ale też dają wgląd w klimat miasta z dawnych lat, pozwalają przyjrzeć się bliżej doświadczeniu poszczególnych jego mieszkańców, reprezentujących różne grupy społeczne i zawodowe. W ten sposób można zbudować na nowo tożsamość miasta, odchodząc od historii „oficjalnej” i skupiając się na doświadczeniu zwykłych Łodzian.

Działalność portalu pomaga uświadomić lokalnej społeczności, jaką wartość mają archiwa rodzinne. Zdjęcia z domowych szuflad i osobiste wspomnienia stają się narodowym dziedzictwem kulturowym. W momencie udostępnienia ich na portalu, nie są już tylko rodzinną pamiątką, ale stają się jednym z głosów we wspólnej opowieści o mieście i jego mieszkańcach. Portal jest miejscem służącym popularyzacji tych materiałów, dzięki czemu zapoznać się z nimi mogą już nie tylko członkowie rodziny, ale setki, a nawet tysiące osób, zainteresowanych historią Łodzi i jej społeczności.

Zobacz także

 • Oglądaj | Od Banku Polskiego do Narodowego Banku Polskiego

  seminarium

  Oglądaj | Od Banku Polskiego do Narodowego Banku Polskiego

  Dlaczego w 1945 r. złotówka stała się banknotem? Dlaczego były na nim gramatyczne błędy? Skąd wziął się Narodowy Bank Polski i dlaczego zniknął Bank Polski? Jaka była rola NBP w gospodarce PRL?

 • Oglądaj | Praworządność i sprawiedliwość

  debata

  Oglądaj | Praworządność i sprawiedliwość

  Zapraszamy do obejrzenia debaty pt. „Praworządność i sprawiedliwość. Aktualność problemu rozliczeń po II wojnie światowej wobec zbrodni rosyjskich na Ukrainie”, która odbyła się 22 września 2022 r. w Warszawie.

 • Oglądaj | Problem ukarania zbrodniarzy wojennych w pracach rządu polskiego na emigracji (1939-1945)

  seminarium

  Oglądaj | Problem ukarania zbrodniarzy wojennych w pracach rządu polskiego na emigracji (1939-1945)

  Zapraszamy do obejrzenia seminarium naukowego Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami, które odbyło się 1 marca 2023 r.