Wspólna opowieść z tysięcy wspomnień – Cyfrowe Archiwum Łodzian - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Mediateka

Wspólna opowieść z tysięcy wspomnień – Cyfrowe Archiwum Łodzian

Archiwum cyfrowe działające na zasadach portalu społecznościowego - czy to możliwe? „Miastograf”- Cyfrowe Archiwum Łodzian, pokazuje, że tak. Kolejne spotkanie z cyklu "Twierdza Archiwum", które odbyło się 29 czerwca 2022 roku.

Celem archiwum jest udokumentowanie życia codziennego i ważnych wydarzeń z przeszłości widzianych oczami zwykłych ludzi. Autorzy pomysłu chcieli oddać głos mieszkańcom miasta i pozwolić im budować narracje o ich mieście w oparciu o osobiste historie, prywatne materiały oraz pamiątki z domowych archiwów, którymi dzielą się z innymi na portalu.

Łodzianie udostępniają archiwalne fotografie z własnych zbiorów, pokazujące znane i mniej znane zakątki miasta, skanują i wgrywają wycinki prasowe z archiwalnych łódzkich dzienników. Na portalu udostępniane są także nagrania wywiadów z mieszkańcami miasta, w których opowiadają o ważnych dla nich wydarzeniach i miejscach, w których żyli.

Udostępniane materiały pozwalają opisać Łódź nie tylko na poziomie warstwy historycznej i topograficznej, ale też dają wgląd w klimat miasta z dawnych lat, pozwalają przyjrzeć się bliżej doświadczeniu poszczególnych jego mieszkańców, reprezentujących różne grupy społeczne i zawodowe. W ten sposób można zbudować na nowo tożsamość miasta, odchodząc od historii „oficjalnej” i skupiając się na doświadczeniu zwykłych Łodzian.

Działalność portalu pomaga uświadomić lokalnej społeczności, jaką wartość mają archiwa rodzinne. Zdjęcia z domowych szuflad i osobiste wspomnienia stają się narodowym dziedzictwem kulturowym. W momencie udostępnienia ich na portalu, nie są już tylko rodzinną pamiątką, ale stają się jednym z głosów we wspólnej opowieści o mieście i jego mieszkańcach. Portal jest miejscem służącym popularyzacji tych materiałów, dzięki czemu zapoznać się z nimi mogą już nie tylko członkowie rodziny, ale setki, a nawet tysiące osób, zainteresowanych historią Łodzi i jej społeczności.

Zobacz także

  • Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43

    podcast

    Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43

    Witajcie w Borzykowie – miejscu, w którym dziś przebiega tylko granica między gminami, ale które jeszcze nie tak dawno rozdzielało dwa imperia: Prusy i Rosję. W tym odcinku cofniemy się do XIX wieku – epoki, która ukształtowała nie tylko granice, ale też n

  • Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43

    podcast

    Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43

    W cieniu Okrągłego Stołu rodził się nowy system. Ale czy dla wszystkich? W tym odcinku przyglądamy się mechanizmowi, który stał się jednym z największych przemilczanych skandali przełomu lat 80. i 90. – uwłaszczeniu nomenklatury.

  • Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42

    podcast

    Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42

    Czy socjalistyczni przodownicy pracy naprawdę byli bohaterami? A może ofiarami propagandy? W tym odcinku przyjrzymy się z bliska narodzinom i upadkowi mitu przodownictwa pracy w Związku Sowieckim i Polsce Ludowej.