Wspólna opowieść z tysięcy wspomnień – Cyfrowe Archiwum Łodzian - Instytut Pileckiego
Archiwum cyfrowe działające na zasadach portalu społecznościowego - czy to możliwe? „Miastograf”- Cyfrowe Archiwum Łodzian, pokazuje, że tak. Kolejne spotkanie z cyklu "Twierdza Archiwum", które odbyło się 29 czerwca 2022 roku.
Celem archiwum jest udokumentowanie życia codziennego i ważnych wydarzeń z przeszłości widzianych oczami zwykłych ludzi. Autorzy pomysłu chcieli oddać głos mieszkańcom miasta i pozwolić im budować narracje o ich mieście w oparciu o osobiste historie, prywatne materiały oraz pamiątki z domowych archiwów, którymi dzielą się z innymi na portalu.
Łodzianie udostępniają archiwalne fotografie z własnych zbiorów, pokazujące znane i mniej znane zakątki miasta, skanują i wgrywają wycinki prasowe z archiwalnych łódzkich dzienników. Na portalu udostępniane są także nagrania wywiadów z mieszkańcami miasta, w których opowiadają o ważnych dla nich wydarzeniach i miejscach, w których żyli.
Udostępniane materiały pozwalają opisać Łódź nie tylko na poziomie warstwy historycznej i topograficznej, ale też dają wgląd w klimat miasta z dawnych lat, pozwalają przyjrzeć się bliżej doświadczeniu poszczególnych jego mieszkańców, reprezentujących różne grupy społeczne i zawodowe. W ten sposób można zbudować na nowo tożsamość miasta, odchodząc od historii „oficjalnej” i skupiając się na doświadczeniu zwykłych Łodzian.
Działalność portalu pomaga uświadomić lokalnej społeczności, jaką wartość mają archiwa rodzinne. Zdjęcia z domowych szuflad i osobiste wspomnienia stają się narodowym dziedzictwem kulturowym. W momencie udostępnienia ich na portalu, nie są już tylko rodzinną pamiątką, ale stają się jednym z głosów we wspólnej opowieści o mieście i jego mieszkańcach. Portal jest miejscem służącym popularyzacji tych materiałów, dzięki czemu zapoznać się z nimi mogą już nie tylko członkowie rodziny, ale setki, a nawet tysiące osób, zainteresowanych historią Łodzi i jej społeczności.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.