„Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego | OBRAZY HISTORII - Instytut Pileckiego
Podczas spotkania z cyklu Obrazy Historii rozmawialiśmy o Zbrodni Wołyńskiej. Impuls do dyskusji stanowił obchodzony 11 lipca Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.
Gośćmi dr. Mateusza Wernera, filozofa kultury i filmoznawcy z Instytutu Pileckiego byli: prof. Grzegorz Motyka – historyk specjalizujący się w tematyce stosunków polsko-ukraińskich oraz prof. Piotr Kletowski – filmoznawca.
Punktem wyjścia do dyskusji był film „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego.
W czasie rozmowy poruszono m.in. takie problemy:
➡️ Obraz konfliktów polsko-ukraińskich w polskim kinie.
➡️ Miejsce „Wołynia” w twórczości Wojciecha Smarzowskiego.
➡️ Czy „Wołyń” pomógł Polakom i Ukraińcom lepiej zrozumieć co się wydarzyło na Kresach w 1943?
➡️ „Wołyń” a faktograficzne ustalenia badaczy.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.