Wileńszczyzna pod okupacją niemiecką - Instytut Pileckiego
Seminarium naukowe organizowane przez Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego. Referat dr hab. Piotra Niwińskiego (IPN Oddział w Gdańsku, Uniwersytet Gdański). Jako koreferent pojawia się dr Jerzy Rohoziński.
Wileńszczyzna pod okupacją niemiecką, w 1941 roku, weszła potencjalnie dobrze przygotowana organizacyjnie. Stworzyła jedną z najlepiej działających siatek konspiracyjnych w Polskim Państwie Podziemnym i jedne z największych zgrupowań partyzanckich. Tacy dowódcy jak „Szczerbiec” czy „Łupaszka” przeszli do legendy. Walczono w skrajnie trudnych warunkach, nie tylko z okupantem niemieckim, ale i wspomagającymi go Litwinami oraz sowiecką partyzantką. Symbolem zbrodni podczas tej okupacji są Ponary.
Spotkanie moderuje dr Agnieszka Konik.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.