Wileńszczyzna pod okupacją niemiecką - Instytut Pileckiego
Seminarium naukowe organizowane przez Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego. Referat dr hab. Piotra Niwińskiego (IPN Oddział w Gdańsku, Uniwersytet Gdański). Jako koreferent pojawia się dr Jerzy Rohoziński.
Wileńszczyzna pod okupacją niemiecką, w 1941 roku, weszła potencjalnie dobrze przygotowana organizacyjnie. Stworzyła jedną z najlepiej działających siatek konspiracyjnych w Polskim Państwie Podziemnym i jedne z największych zgrupowań partyzanckich. Tacy dowódcy jak „Szczerbiec” czy „Łupaszka” przeszli do legendy. Walczono w skrajnie trudnych warunkach, nie tylko z okupantem niemieckim, ale i wspomagającymi go Litwinami oraz sowiecką partyzantką. Symbolem zbrodni podczas tej okupacji są Ponary.
Spotkanie moderuje dr Agnieszka Konik.
Zobacz także
- Oglądaj | Od Banku Polskiego do Narodowego Banku Polskiego
seminarium
Oglądaj | Od Banku Polskiego do Narodowego Banku Polskiego
Dlaczego w 1945 r. złotówka stała się banknotem? Dlaczego były na nim gramatyczne błędy? Skąd wziął się Narodowy Bank Polski i dlaczego zniknął Bank Polski? Jaka była rola NBP w gospodarce PRL?
- Oglądaj | Praworządność i sprawiedliwość
debata
Oglądaj | Praworządność i sprawiedliwość
Zapraszamy do obejrzenia debaty pt. „Praworządność i sprawiedliwość. Aktualność problemu rozliczeń po II wojnie światowej wobec zbrodni rosyjskich na Ukrainie”, która odbyła się 22 września 2022 r. w Warszawie.
- Oglądaj | Problem ukarania zbrodniarzy wojennych w pracach rządu polskiego na emigracji (1939-1945)
seminarium
Oglądaj | Problem ukarania zbrodniarzy wojennych w pracach rządu polskiego na emigracji (1939-1945)
Zapraszamy do obejrzenia seminarium naukowego Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami, które odbyło się 1 marca 2023 r.