Wileńszczyzna pod okupacją niemiecką - Instytut Pileckiego
Seminarium naukowe organizowane przez Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego. Referat dr hab. Piotra Niwińskiego (IPN Oddział w Gdańsku, Uniwersytet Gdański). Jako koreferent pojawia się dr Jerzy Rohoziński.
Wileńszczyzna pod okupacją niemiecką, w 1941 roku, weszła potencjalnie dobrze przygotowana organizacyjnie. Stworzyła jedną z najlepiej działających siatek konspiracyjnych w Polskim Państwie Podziemnym i jedne z największych zgrupowań partyzanckich. Tacy dowódcy jak „Szczerbiec” czy „Łupaszka” przeszli do legendy. Walczono w skrajnie trudnych warunkach, nie tylko z okupantem niemieckim, ale i wspomagającymi go Litwinami oraz sowiecką partyzantką. Symbolem zbrodni podczas tej okupacji są Ponary.
Spotkanie moderuje dr Agnieszka Konik.
Zobacz także
- Nacjonalizacja, kolektywizacja, wywózki – sowietyzacja wschodnich ziem II RP #gieldahistorii
podcast
Nacjonalizacja, kolektywizacja, wywózki – sowietyzacja wschodnich ziem II RP #gieldahistorii
W tym odcinku Giełdy Historii rozmawiamy z dr. hab. Damianem Markowskim o brutalnym i systematycznym procesie sowietyzacji wschodnich ziem II Rzeczypospolitej po 1944 roku.
- Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
podcast
Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
Jak wyglądał białostocki przemysłowy boom? Kto był jego architektem? I dlaczego miasto nie utrzymało swojej pozycji? Odkryj fascynującą historię Białegostoku – miasta, które przez dekady było symbolem siły polskiego przemysłu.
- Kazimierz „Dziadek” Lisiecki – wychowawca z powołania | Zapis spotkania
debata
Kazimierz „Dziadek” Lisiecki – wychowawca z powołania | Zapis spotkania
Zapraszamy do obejrzenia spotkania poświęconego Kazimierzowi „Dziadkowi” Lisieckiemu – legendarnej postaci, która odmieniła życie wielu młodych ludzi.