Wartości „Solidarności” - dyskusja z okazji 40-lecia powstania NSZZ „Solidarność” - Instytut Pileckiego
Wartości „Solidarności” - dyskusja z okazji 40-lecia powstania NSZZ „Solidarność”
Dyskusja online zorganizowana przez berliński oddział Instytutu Pileckiego z okazji 40-lecia powstania NSZZ „Solidarność".
Minęło 40 lat od powstania polskiej „Solidarności” - związku zawodowego, który stał się jednym z najbardziej znaczących i największych ruchów społecznych na świecie. To niezaprzeczalne zjawisko społeczno-kulturowe objęło w momencie największej mobilizacji niemal całe polskie społeczeństwo. Po fali represji NSZZ „Solidarność" przetrwał w postaci podziemnych, nielegalnych sieci, aby w roku 1989 stać się zapleczem dla przemian politycznych oraz inspiracją dla innych narodów europejskich.
W „Solidarności" odnalazły się i współdziałały osoby o bardzo różnych doświadczeniach, poglądach i motywacjach: robotnicy i intelektualiści, osoby, dla których najważniejsze były wartości religijne, dla innych lewicowe, dla innych narodowe. Rewolucja „Solidarności” wyzwoliła energię społeczną i umożliwiła nowe sposoby działania - nie tylko polityczne. „Solidarność" na nowo określiła wspólnotę. Była ruchem walki o prawa i godność w systemie autorytarnym. Obecnie - po 40 latach - może być atrakcyjnym źródłem inspiracji.
Współczesne demokracje Europy mierzą się z doświadczeniem radykalizmów - skrajności zarówno prawicowych jak i lewicowych - które zagarniają przestrzeń debaty. Wspólnota - rozumiana jako miejsce, w którym osoby o różnych poglądach mogą bezpiecznie się różnić i możliwy jest spór - była czymś obecnym w „Solidarności” i potrzebujemy jej również dzisiaj. Nie da się i nie ma potrzeby odtwarzać tamtą „Solidarność”, jednak jej wartości są nadal atrakcyjne i przyciągają. Rozmawiamy o nich z prof. Ulrike Ackermann, Ralfem Fuecksem, Agnieszką Romaszewską i Jakubem Wygnańskim.
Dyskusję prowadzi Mateusz Fałkowski.
prof. Ulrike Ackermann - profesor nauk politycznych, założycielka i dyrektorka John Stuart Mill Institut für Freiheitforschung. Ostatnio opublikowała Das Schweigen der Mitte: Wege aus der Polarisierungsfalle (2020). Wspierała ruchy obywatelskie w PRL i Czechosłowacji w latach 70. i 80. XX w.
Ralf Fuecks - wieloletni przewodniczący Heinrich Boell Stiftung, działacz Zielonych. Obecnie założyciel i geschäftsführender Gesellschafter des Berliner Thinktanks Zentrum Liberale Moderne. Opublikował m.in. Freiheit verteidigen. Wie wir den Kampf um die offene Gesellschaft gewinnen (2017). Działając w ruchach studenckich w Bremie wspierał „Solidarność".
Agnieszka Romaszewska - dziennikarka, twórczyni i dyrektorka telewizji Bielsat TV nadającej w języku białoruskim. W latach 80. działała w organizacjach opozycyjnych w Polsce składających się na szeroki ruch „Solidarności” - w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów, oraz w Ruchu Wolność i Pokój.
Jakub Wygnański - socjolog. W latach 90. jeden z głównych animatorów sektora pozarządowego w Polsce, twórca szeregu organizacji społecznych, prezes Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia". W latach 80. uczestnik ruchu samokształceniowego w szkołach średnich.
Mateusz Fałkowski - socjolog, zastępca kierownika oddziału Berlińskiego Instytutu Pileckiego, założyciel i współprowadzący grupy badawczej „Solidarność: Nowe podejścia do analizy ruchu społecznego”.
Zobacz także
- Pilecki Discussions (no. 1) | Youth, Social Media and Cyberwarfare in the Russia-Ukraine War
debata
Pilecki Discussions (no. 1) | Youth, Social Media and Cyberwarfare in the Russia-Ukraine War
The Pilecki Discussions on the History and Legacy of Totalitarianism seek to bring together experts from East-Central Europe to discuss and debate issues of common concern in 20th century and contemporary histories of the former Eastern Bloc.
- Oglądaj | Kolejna wymiana paszportów? Niemiecka Lista Narodowa w regionie łódzkim w czasie drugiej wojny światowej i jej efekty po 1945 roku
seminarium
Oglądaj | Kolejna wymiana paszportów? Niemiecka Lista Narodowa w regionie łódzkim w czasie drugiej wojny światowej i jej efekty po 1945 roku
Region łódzki jako jedno z centrów mniejszości niemieckiej w Polsce do 1945 r. był polem eksperymentalnym wprowadzonej w 1940 r. w Kraju Warty tzw. volkslisty.
- Oglądaj | Koniec świata ziemian. Reforma rolna 1944
debata
Oglądaj | Koniec świata ziemian. Reforma rolna 1944
Na czym polegała reforma rolna z 1944 r.? Czym były „sądy nad dziedzicami”? Co stało się z pozbawionymi własności ziemianami? Na te i inne pytania odpowiada dr Anna Wylegała - autorka książki „Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce”.