Wanda Pełczyńska – szmuglerka wolności. JEST HISTORIA! odc. 15 - Instytut Pileckiego
W 15. odcinku serii podcastów przedstawiamy jedną z kobiet, które czynnie angażowały się w walkę o niepodległość Polski.
Wanda Pełczyńska jako kurierka narażała życie. Wymykała się podczas kontroli Rosjan na frontach pierwszej wojny światowej i w zmyślnych kryjówkach dostarczała depesze Józefowi Piłsudskiemu. To dzięki takim, jak ona, Polki otrzymały równe z mężczyznami prawa wyborcze. Pełczyńska dołączyła do wąskiego grona kobiet w sejmie i nie pozostawała w cieniu. Jej wystąpienia wzburzały posłów. Tupali i krzyczeli, żeby zagłuszyć mowy, które podważały społeczne status quo. Wanda Pełczyńska wielokrotnie zabierała głos w sprawach kobiet, także jako redaktorka „Bluszczu” i „Kobiety Współczesnej”. To jedna z najważniejszych bohaterek polskiej historii XX wieku — mówi prof. Piotr Biliński, autor jej biografii. Dlaczego więc nie wymieniamy jej nazwiska jednym tchem, zaraz obok Piłsudskiego? Jakie myśli Pełczyńskiej mogą służyć nam dziś za inspirację? Zapraszamy do posłuchania odcinka podkastu „Jest historia!”, w którym prof. Biliński przybliża sylwetkę Wandy Pełczyńskiej.
W audycji pojawiają się również archiwalne wypowiedzi Pełczyńskiej, pochodzące z Radia Wolna Europa.
Zobacz także
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
podcast
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.