W przededniu II wojny światowej: pieniądze i zbrojenia | Klio w świecie ekonomii - Instytut Pileckiego
W przededniu II wojny światowej: pieniądze i zbrojenia | Klio w świecie ekonomii
Jaka była kondycja polskiego budżetu w drugiej połowie lat 30. XX w.? Na czym polegała reglamentacja dewizowa? Jaka była rola Funduszu Obrony Narodowej? Czy polska polityka finansowania zbrojeń była zbieżna z polityką prowadzoną przez inne europejskie kraj
Dr Jakub Skiba - urzędnik państwowy i historyk gospodarki. Studiował historię na KUL. W 1987 r. otrzymał pierwszą nagrodę Polskiego Towarzystwa Historycznego za najlepszą pracę magisterską w Polsce. W 2016 r. uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych w Szkole Głównej Handlowej na podstawie pracy zatytułowanej "Reglamentacja dewizowa w Polsce w latach 1936–39". W latach 2007–2013 członek Zarządu Narodowego Banku Polskiego, w latach 2015–2017 sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Pełnił funkcje p.o. prezesa Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (2017–2018), prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej (2018), dyrektora Centrum Badań nad Bezpieczeństwem w Akademii Sztuki Wojennej (2019–2020), a także ambasadora RP w Brazylii (2020–2023).
Spotkanie odbyło się 20 marca 2024 r. w ramach cyklu "Klio w świecie ekonomii, czyli porozmawiajmy o gospodarce".
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.