W matriksie carskiego i sowieckiego panslawizmu. Perypetie pierwszego ukraińskiego teatru zawodowego - Instytut Pileckiego
W matriksie carskiego i sowieckiego panslawizmu. Perypetie pierwszego ukraińskiego teatru zawodowego
Zapraszamy do wysłuchania wykładu o powstaniu pierwszego ukraińskiego teatru zawodowego i jego zmaganiach z licznymi szykanami władz carskich, które nie mogły się pogodzić z jakimikolwiek oznakami budzenia się ukraińskiej tożsamości narodowej.
Wykład prowadziły Liliia Marenets (Dyrektor Archiwum Państwowego Obwodu Kirowohradzkiego) oraz Tetiana Honcharova (Kierownik Działu Informacji i Wykorzystywania Dokumentów Archiwum Państwowego Obwodu Kirowohradzkiego).
Rodzinne miasto naszych gościń, Kropiwnicki, nosi imię słynnego reżysera, aktora, dramatopisarza i jednego z założycieli tego ukraińskiego teatru, Marka Kropiwnickiego. Teatr kontynuował działalność w wieku XX mimo brutalności sowieckiego totalitaryzmu. Dokumenty archiwalne ujawniają wiele niesamowitych faktów na temat nieznanego dotąd frontu walki ukraińskiego ducha narodowego o swobodę samoekspresji. Wykład odbył się 9 lutego 2024 r. Został poprzedzony komentarzem pracowników Instytutu Pileckiego: dr. Jerzego Rohozińskiego (Dział Archiwum) i dr Piotra Olechowskiego (OBnT).
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.