W matriksie carskiego i sowieckiego panslawizmu. Perypetie pierwszego ukraińskiego teatru zawodowego - Instytut Pileckiego
W matriksie carskiego i sowieckiego panslawizmu. Perypetie pierwszego ukraińskiego teatru zawodowego
Zapraszamy do wysłuchania wykładu o powstaniu pierwszego ukraińskiego teatru zawodowego i jego zmaganiach z licznymi szykanami władz carskich, które nie mogły się pogodzić z jakimikolwiek oznakami budzenia się ukraińskiej tożsamości narodowej.
Wykład prowadziły Liliia Marenets (Dyrektor Archiwum Państwowego Obwodu Kirowohradzkiego) oraz Tetiana Honcharova (Kierownik Działu Informacji i Wykorzystywania Dokumentów Archiwum Państwowego Obwodu Kirowohradzkiego).
Rodzinne miasto naszych gościń, Kropiwnicki, nosi imię słynnego reżysera, aktora, dramatopisarza i jednego z założycieli tego ukraińskiego teatru, Marka Kropiwnickiego. Teatr kontynuował działalność w wieku XX mimo brutalności sowieckiego totalitaryzmu. Dokumenty archiwalne ujawniają wiele niesamowitych faktów na temat nieznanego dotąd frontu walki ukraińskiego ducha narodowego o swobodę samoekspresji. Wykład odbył się 9 lutego 2024 r. Został poprzedzony komentarzem pracowników Instytutu Pileckiego: dr. Jerzego Rohozińskiego (Dział Archiwum) i dr Piotra Olechowskiego (OBnT).
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.