W matriksie carskiego i sowieckiego panslawizmu. Perypetie pierwszego ukraińskiego teatru zawodowego - Instytut Pileckiego
W matriksie carskiego i sowieckiego panslawizmu. Perypetie pierwszego ukraińskiego teatru zawodowego
Zapraszamy do wysłuchania wykładu o powstaniu pierwszego ukraińskiego teatru zawodowego i jego zmaganiach z licznymi szykanami władz carskich, które nie mogły się pogodzić z jakimikolwiek oznakami budzenia się ukraińskiej tożsamości narodowej.
Wykład prowadziły Liliia Marenets (Dyrektor Archiwum Państwowego Obwodu Kirowohradzkiego) oraz Tetiana Honcharova (Kierownik Działu Informacji i Wykorzystywania Dokumentów Archiwum Państwowego Obwodu Kirowohradzkiego).
Rodzinne miasto naszych gościń, Kropiwnicki, nosi imię słynnego reżysera, aktora, dramatopisarza i jednego z założycieli tego ukraińskiego teatru, Marka Kropiwnickiego. Teatr kontynuował działalność w wieku XX mimo brutalności sowieckiego totalitaryzmu. Dokumenty archiwalne ujawniają wiele niesamowitych faktów na temat nieznanego dotąd frontu walki ukraińskiego ducha narodowego o swobodę samoekspresji. Wykład odbył się 9 lutego 2024 r. Został poprzedzony komentarzem pracowników Instytutu Pileckiego: dr. Jerzego Rohozińskiego (Dział Archiwum) i dr Piotra Olechowskiego (OBnT).
Zobacz także
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
podcast
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.