W drodze ku modernizacji. Niepodległa Polska i wolni Polacy w XIX-XXI w. - Instytut Pileckiego
W drodze ku modernizacji. Niepodległa Polska i wolni Polacy w XIX-XXI w.
Zapraszamy do wysłuchania kolejnej rozmowy z cyklu „Klio w świecie ekonomii, czyli porozmawiajmy o gospodarce". Tematem spotkania z prof. dr. hab. Pawłem Gratą z Uniwersytetu Rzeszowskiego była modernizacja Polski na przestrzenni kilkunastu dekad.
Pretekst do dyskusji stanowił realizowany przez profesora pięcioletni grant „W drodze ku modernizacji. Niepodległa Polska i wolni Polacy w XIX-XXI wieku”, którego strona internetowa znajduje się tutaj (kliknij).
W trakcie rozmowy zostały poruszone następujące zagadnienia:
▶ Kto modernizował Polskę pod zaborami?
▶ Czy coś zostało ze złotej legendy Drugiej Rzeczypospolitej?
▶ Czy Polska doświadczyła „prześnionej rewolucji” w czasie drugiej wojny światowej i lat stalinizmu?
▶ Czy kapitały zagraniczne sprzyjały modernizacji Polski, czy ją opóźniały?
Uczestnicy:
▶ prof. dr hab. Paweł Grata - Historyk. Prorektor Uniwersytetu Rzeszowskiego ds. Kolegium Nauk Humanistycznych .Kierownik Zakładu Historii Gospodarczej i Społecznej Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego.
▶ dr Jerzy Łazor – historyk gospodarczy ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Specjalizuje się w historii okresu międzywojennego, historii finansów i stosunków międzynarodowych. Stypendysta Imre Kertész Kolleg w Jenie. Opublikował m.in. monografię „Brama na Bliski Wschód. Polsko-palestyńskie stosunki gospodarcze w okresie międzywojennym” (2016) oraz edycji „Moich wspomnień Stanisława Wojciechowskiego” (2017).
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.