„Upadek” Oliviera Hirschbiegela | OBRAZY HISTORII - Instytut Pileckiego
Podczas tej rozmowy z cyklu Obrazy Historii rozmawialiśmy o obrazie końca II wojny światowej w kinie niemieckim. Impulsem do dyskusji była niedawno obchodzona 75. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie, przypadająca 8 maja.
Gośćmi dr Mateusza Wernera, filozofa kultury i filmoznawcy z Instytutu Pileckiego byli: prof. Marek Kornat (historyk, sowietolog, badacz stosunków polsko-niemieckich), prof. Zbigniew Wawer (historyk wojskowości) oraz prof. Piotr Kletowski (filmoznawca). Punktem wyjściem do dyskusji był film „Upadek” (Der Untergang, Niemcy 2004) w reżyserii Olivera Hirschbiegela.
Przed rozmówcami postawiliśmy kilka trudnych pytań:
➡️ Jak zmieniał się wizerunek Hitlera w filmie niemieckim?
➡️ Jak kino niemieckie opowiadało o klęsce 1945 roku?
➡️ W jakim stopniu „Upadek” Oliviera Hirschbigela jest wierny historycznej faktografii?
➡️ Jak w rzeczywistości wyglądało zdobycie Berlina przez Armię Czerwoną?
➡️ Polityka historyczna Niemiec a narracje o końcu II wojny światowej.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.