Understanding communism in France: 1917-1997 | seminarium - Instytut Pileckiego
Zachęcamy do wysłuchania seminarium, które poprowadziła prof. Françoise Thom (Université Paris Sorbonne). Jako koreferent wystąpił prof. Grzegorz Kucharczyk (Instytut Pileckiego, IH PAN, Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim).
Dlaczego od lat 30. XX na Zachodzie powiększały się szeregi wielbicieli ZSRR, podczas gdy za stalinowskiego reżimu narastał terror i represje? Jakie wizje ZSRR walczyły o prymat we Francji: od Lenina do Gorbaczowa? – na te pytanie odpowie prof. Françoise Thom, wybitna sowietolożka, autorka wielu książek o historii ZSRR (Le Moment Gorbatchev, Les fins du communisme), w tym wydanej także w polskim tłumaczeniu biografii pt. Beria. Oprawca bez skazy.
Seminarium naukowe online było prowadzone na platformie Zoom.us w formie webinarium. Wykład odbył się w języku francuskim; zapewniliśmy tłumaczenie symultaniczne.
Zobacz także
- Nacjonalizacja, kolektywizacja, wywózki – sowietyzacja wschodnich ziem II RP #gieldahistorii
podcast
Nacjonalizacja, kolektywizacja, wywózki – sowietyzacja wschodnich ziem II RP #gieldahistorii
W tym odcinku Giełdy Historii rozmawiamy z dr. hab. Damianem Markowskim o brutalnym i systematycznym procesie sowietyzacji wschodnich ziem II Rzeczypospolitej po 1944 roku.
- Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
podcast
Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
Jak wyglądał białostocki przemysłowy boom? Kto był jego architektem? I dlaczego miasto nie utrzymało swojej pozycji? Odkryj fascynującą historię Białegostoku – miasta, które przez dekady było symbolem siły polskiego przemysłu.
- Kazimierz „Dziadek” Lisiecki – wychowawca z powołania | Zapis spotkania
debata
Kazimierz „Dziadek” Lisiecki – wychowawca z powołania | Zapis spotkania
Zapraszamy do obejrzenia spotkania poświęconego Kazimierzowi „Dziadkowi” Lisieckiemu – legendarnej postaci, która odmieniła życie wielu młodych ludzi.