Ukraińska tożsamość a sprawa bolszewicka w obiektywie Aleksandra Dowżenki - Instytut Pileckiego
Ukraińska tożsamość a sprawa bolszewicka w obiektywie Aleksandra Dowżenki
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z udziałem prof. Tomasza Kłysa i dr. Mateusza Wernera, która odbyła się w ramach z cyklu "Cywilizacja na ławie oskarżonych. Niedokończone scenariusze XX wieku", po pokazie filmu "Arsenał" w reżyserii Aleksandra Dowżenki.
film Arsenał, reż. Aleksander Dowżenko, 92 min, 1929
Ukraina, rok 1918. Kraj jest wyczerpany trwającą od czterech lat wojną. Władzę w Kijowie sprawuje rząd Ukraińskiej Republiki Ludowej, zmagający się z rosnącą w siłę opozycją bolszewików. Timosz, jeden z żołnierzy ukraińskich służący w armii rosyjskiej, wraca do domu. W mieście trwa celebrowanie świeżo wywalczonej niepodległości. Timosz dołącza do grupy bolszewików domagającej się wprowadzenia na Ukrainie władzy radzieckiej.
Debata Ukraińska tożsamość a sprawa bolszewicka w obiektywie Aleksandra Dowżenki
prof. Tomasz Kłys – filmoznawca, absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim, obecnie profesor UŁ i pracownik Zakładu Historii i Teorii Filmu w Katedrze Mediów i Kultury Audiowizualnej tejże uczelni. W obszarze jego zainteresowań badawczych znajdują się m.in. filmowa narratologia, teoria diegezy i kino niemieckie z okresu Republiki Weimarskiej i Trzeciej Rzeszy. Autor książek: Film fikcji i jego dominanty (Warszawa 1999), Dekada doktora Mabuse (Łódź 2006), Kino bez tajemnic [współautor](Warszawa 2009), Od Mabusego do Goebbelsa (Łódź 2013).
Prowadzenie: dr Mateusz Werner (Instytut Pileckiego)
O cyklu Cywilizacja na ławie oskarżonych. Niedokończone scenariusze XX wieku
Rozmowy prowadzone w ramach cyklu są przez intelektualistów współpracujących z organizatorami wydarzenia: Instytutem Pileckiego i FINA. Celem spotkań jest przemyślenie społecznych, kulturowych i politycznych konsekwencji niepełnego rozrachunku z dwoma totalitarnymi systemami XX wieku: komunizmu i nazizmu. Jest to szczególnie ważne dzisiaj, w czasie trwającej wojny na Ukrainie.
Zobacz także
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
podcast
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.