Ukraińska tożsamość a sprawa bolszewicka w obiektywie Aleksandra Dowżenki - Instytut Pileckiego
Ukraińska tożsamość a sprawa bolszewicka w obiektywie Aleksandra Dowżenki
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z udziałem prof. Tomasza Kłysa i dr. Mateusza Wernera, która odbyła się w ramach z cyklu "Cywilizacja na ławie oskarżonych. Niedokończone scenariusze XX wieku", po pokazie filmu "Arsenał" w reżyserii Aleksandra Dowżenki.
film Arsenał, reż. Aleksander Dowżenko, 92 min, 1929
Ukraina, rok 1918. Kraj jest wyczerpany trwającą od czterech lat wojną. Władzę w Kijowie sprawuje rząd Ukraińskiej Republiki Ludowej, zmagający się z rosnącą w siłę opozycją bolszewików. Timosz, jeden z żołnierzy ukraińskich służący w armii rosyjskiej, wraca do domu. W mieście trwa celebrowanie świeżo wywalczonej niepodległości. Timosz dołącza do grupy bolszewików domagającej się wprowadzenia na Ukrainie władzy radzieckiej.
Debata Ukraińska tożsamość a sprawa bolszewicka w obiektywie Aleksandra Dowżenki
prof. Tomasz Kłys – filmoznawca, absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim, obecnie profesor UŁ i pracownik Zakładu Historii i Teorii Filmu w Katedrze Mediów i Kultury Audiowizualnej tejże uczelni. W obszarze jego zainteresowań badawczych znajdują się m.in. filmowa narratologia, teoria diegezy i kino niemieckie z okresu Republiki Weimarskiej i Trzeciej Rzeszy. Autor książek: Film fikcji i jego dominanty (Warszawa 1999), Dekada doktora Mabuse (Łódź 2006), Kino bez tajemnic [współautor](Warszawa 2009), Od Mabusego do Goebbelsa (Łódź 2013).
Prowadzenie: dr Mateusz Werner (Instytut Pileckiego)
O cyklu Cywilizacja na ławie oskarżonych. Niedokończone scenariusze XX wieku
Rozmowy prowadzone w ramach cyklu są przez intelektualistów współpracujących z organizatorami wydarzenia: Instytutem Pileckiego i FINA. Celem spotkań jest przemyślenie społecznych, kulturowych i politycznych konsekwencji niepełnego rozrachunku z dwoma totalitarnymi systemami XX wieku: komunizmu i nazizmu. Jest to szczególnie ważne dzisiaj, w czasie trwającej wojny na Ukrainie.
Zobacz także
- Nacjonalizacja, kolektywizacja, wywózki – sowietyzacja wschodnich ziem II RP #gieldahistorii
podcast
Nacjonalizacja, kolektywizacja, wywózki – sowietyzacja wschodnich ziem II RP #gieldahistorii
W tym odcinku Giełdy Historii rozmawiamy z dr. hab. Damianem Markowskim o brutalnym i systematycznym procesie sowietyzacji wschodnich ziem II Rzeczypospolitej po 1944 roku.
- Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
podcast
Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
Jak wyglądał białostocki przemysłowy boom? Kto był jego architektem? I dlaczego miasto nie utrzymało swojej pozycji? Odkryj fascynującą historię Białegostoku – miasta, które przez dekady było symbolem siły polskiego przemysłu.
- Kazimierz „Dziadek” Lisiecki – wychowawca z powołania | Zapis spotkania
debata
Kazimierz „Dziadek” Lisiecki – wychowawca z powołania | Zapis spotkania
Zapraszamy do obejrzenia spotkania poświęconego Kazimierzowi „Dziadkowi” Lisieckiemu – legendarnej postaci, która odmieniła życie wielu młodych ludzi.