Ucieczka z Auschwitz - Instytut Pileckiego
Wyjątkowe webinarium z udziałem Jacka Fairweathera, zorganizowane przez Instytut Pileckiego w Berlinie z okazji 77. rocznicy ucieczki Witolda Pileckiego z Auschwitz.
Jack Fairweather, współkurator wystawy Instytutu Pileckiego w Berlinie, laureat tegorocznej nagrody Costa Book Awards i autor popularnej na całym świecie biografii Witolda Pileckiego „The Volunteer. The True Story of the Resistance Hero who infiltrated Auschwitz", korespondent wojenny The Telegraph oraz The Washington Post, opowiada szczegółowo i wieloaspektowo o spektakularnej ucieczce Witolda Pileckiego z Auschwitz.
Autor dokładnie prześledził i zaprezentował poszczególne kroki Witolda Pileckiego w czasie ucieczki i ukazał jego heroiczny czyn również w kontekście obecnej sytuacji ograniczeń i utraconej wolności.
Spotkanie prowadzi Patryk Szostak, rzecznik prasowy berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.