Ucieczka z Auschwitz - Instytut Pileckiego
Wyjątkowe webinarium z udziałem Jacka Fairweathera, zorganizowane przez Instytut Pileckiego w Berlinie z okazji 77. rocznicy ucieczki Witolda Pileckiego z Auschwitz.
Jack Fairweather, współkurator wystawy Instytutu Pileckiego w Berlinie, laureat tegorocznej nagrody Costa Book Awards i autor popularnej na całym świecie biografii Witolda Pileckiego „The Volunteer. The True Story of the Resistance Hero who infiltrated Auschwitz", korespondent wojenny The Telegraph oraz The Washington Post, opowiada szczegółowo i wieloaspektowo o spektakularnej ucieczce Witolda Pileckiego z Auschwitz.
Autor dokładnie prześledził i zaprezentował poszczególne kroki Witolda Pileckiego w czasie ucieczki i ukazał jego heroiczny czyn również w kontekście obecnej sytuacji ograniczeń i utraconej wolności.
Spotkanie prowadzi Patryk Szostak, rzecznik prasowy berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego.
Zobacz także
- Pilecki Discussions (no. 1) | Youth, Social Media and Cyberwarfare in the Russia-Ukraine War
debata
Pilecki Discussions (no. 1) | Youth, Social Media and Cyberwarfare in the Russia-Ukraine War
The Pilecki Discussions on the History and Legacy of Totalitarianism seek to bring together experts from East-Central Europe to discuss and debate issues of common concern in 20th century and contemporary histories of the former Eastern Bloc.
- Oglądaj | Kolejna wymiana paszportów? Niemiecka Lista Narodowa w regionie łódzkim w czasie drugiej wojny światowej i jej efekty po 1945 roku
seminarium
Oglądaj | Kolejna wymiana paszportów? Niemiecka Lista Narodowa w regionie łódzkim w czasie drugiej wojny światowej i jej efekty po 1945 roku
Region łódzki jako jedno z centrów mniejszości niemieckiej w Polsce do 1945 r. był polem eksperymentalnym wprowadzonej w 1940 r. w Kraju Warty tzw. volkslisty.
- Oglądaj | Koniec świata ziemian. Reforma rolna 1944
debata
Oglądaj | Koniec świata ziemian. Reforma rolna 1944
Na czym polegała reforma rolna z 1944 r.? Czym były „sądy nad dziedzicami”? Co stało się z pozbawionymi własności ziemianami? Na te i inne pytania odpowiada dr Anna Wylegała - autorka książki „Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce”.