Tożsamość i etos inteligencji polskiej | seminarium - Instytut Pileckiego
Zapraszamy do wysłuchania wykładu, który wygłosił prof. Maciej Janowski z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. Jego koreferentem był dr hab. Piotr Kulas z Uniwersytetu Warszawskiego.
Rodowód polskiej inteligencji sięga XVIII wieku. Czy istnieje ona dzisiaj, zdania są podzielone. Niemal zawsze inteligencja znajdowała się w stanie kryzysu – i to właśnie decydowało o jej znaczeniu w naszej historii. Kryzys ten bowiem objawiał się w ciągłej, nieprzerwanej debacie o Polsce, świecie i o roli samej inteligencji. Efektem tego nieprzerwanego poczucia kryzysu jest większość z tych dzieł, które tworzą intelektualną historię Polski. Ponieważ zaś inteligencja nigdy nie doszła do porozumienia sama ze sobą na temat swojej funkcji w społeczeństwie, swoich ideałów i celów, do których dąży, więc i przedstawienie jej etosu i tożsamości jest rzeczą bardzo trudną, a w jednym krótkim wykładzie – niemożliwą. Można jedynie przedstawić bieguny sporów, spróbować nakreślić najogólniejszą mapę inteligenckich postaw. Pytanie, czy z tej różnorodności wyłania się jakiś jeden wspólny dla wszystkich etos, musi pozostać otwarte.
Zobacz także
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.
- Nacjonalizacja, kolektywizacja, wywózki – sowietyzacja wschodnich ziem II RP #gieldahistorii
podcast
Nacjonalizacja, kolektywizacja, wywózki – sowietyzacja wschodnich ziem II RP #gieldahistorii
W tym odcinku Giełdy Historii rozmawiamy z dr. hab. Damianem Markowskim o brutalnym i systematycznym procesie sowietyzacji wschodnich ziem II Rzeczypospolitej po 1944 roku.
- Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
podcast
Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
Jak wyglądał białostocki przemysłowy boom? Kto był jego architektem? I dlaczego miasto nie utrzymało swojej pozycji? Odkryj fascynującą historię Białegostoku – miasta, które przez dekady było symbolem siły polskiego przemysłu.