Tożsamość i etos inteligencji polskiej | seminarium - Instytut Pileckiego
Zapraszamy do wysłuchania wykładu, który wygłosił prof. Maciej Janowski z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. Jego koreferentem był dr hab. Piotr Kulas z Uniwersytetu Warszawskiego.
Rodowód polskiej inteligencji sięga XVIII wieku. Czy istnieje ona dzisiaj, zdania są podzielone. Niemal zawsze inteligencja znajdowała się w stanie kryzysu – i to właśnie decydowało o jej znaczeniu w naszej historii. Kryzys ten bowiem objawiał się w ciągłej, nieprzerwanej debacie o Polsce, świecie i o roli samej inteligencji. Efektem tego nieprzerwanego poczucia kryzysu jest większość z tych dzieł, które tworzą intelektualną historię Polski. Ponieważ zaś inteligencja nigdy nie doszła do porozumienia sama ze sobą na temat swojej funkcji w społeczeństwie, swoich ideałów i celów, do których dąży, więc i przedstawienie jej etosu i tożsamości jest rzeczą bardzo trudną, a w jednym krótkim wykładzie – niemożliwą. Można jedynie przedstawić bieguny sporów, spróbować nakreślić najogólniejszą mapę inteligenckich postaw. Pytanie, czy z tej różnorodności wyłania się jakiś jeden wspólny dla wszystkich etos, musi pozostać otwarte.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.